Eliisa Matsalu • 8. aprill 2015 kell 13:45

Palo plaanib ettevõtluses suuri muutusi

Kui Urve Palost saab ettevõtlusminister, kavatseb ta läbi viia põhimõttelisi muudatusi,  Foto: Raul Mee

Uue valitsuse ettevõtlusministri kandidaat Urve Palo kavatseb senisest rohkem ettevõtjaid kuulata. „Ettevõtja on riigi parem käsi,“ ütles ta.

Eelmises valitsuses majandus- ja taristuminister olnud sotsiaaldemokraat Urve Palo on esitatud uues valitsuses ettevõtlusministri kandidaadiks.

Palo sõnul on tegu laiema vastutusalaga, kui oli seni Anne Sullingul väliskaubandus- ja ettevõtlusministril. „Hakkan vastutama kogu ettevõtluse, sealhulgas ka elamumajanduse ja turismi üle,“ ütles ta.  „Olen selleks rolliks valmis. See on suur ja põnev väljakutse.“

Palo ütles Äripäevale, et tahab asjadele põhimõtteliselt teisiti läheneda, kui seda on seni tehtud. „Siiamaani on räägitud, et majandus paneb ise kõik paika ja rasketel aegadel vaadaku ettevõtjad ise, kuidas hakkama saavad, headel aegadel maksku aga makse,“ rääkis Palo. „Mina leian, et riik ja ettevõtjad peavad olema partnerid – ettevõtja on riigi parem käsi.“

Senisest rohkem koostööd

Palo tahab uue valitsuse ajal näha, et ettevõtjad ja riik teeks rohkem koostööd. „Mind huvitab just see, mida ettevõtjad asjadest arvavad,“ ütles ta, lisades, et on ka ise ettevõtlusest tulnud, mistõttu ootab tööle asumist põnevusega. Palo nägemuse järgi võiks riik rohkem toetada Eesti kapitalil põhinevaid ettevõtteid. „On selge, et suuremat lisandväärtust luuakse brändinguga, ja bränding ongi meie oma ettevõtted,“ ütles ta.

Palo lisas, et loomulikult peab ta oluliseks ka välisinvesteeringute toetamist. Keskenduda soovib ta aga ennekõike just ettevõtjate ootustele riigi suhtes. Tema sõnul on koalitsioonileppes kirjas, et valitsus töötab lõpuks välja ka tööstuspoliitika, mida riigil seniajani pole olnud.

Palo: Michalile jõudu tööle!

Majandusministeeriumi kaht portfelli – majandus- ja taristuministri ja ettevõtluse portfelli võrreldes on kõlama jäänud arvamus, justkui ettevõtlusministri roll oleks vähem tähtis. Palo sõnul sõltub see vaatenurgast, ent tema sellega ei nõustu. „See on väga vastutusrikas koht,“ ütles ta.

Tema sõnul on ettevõtlusministril rohkem sellist tööd, mida peab ise algatama. „Näiteks transpordis ja energeetikas on ju nii, et töö tuleb ise lauale. Ettevõtlusvaldkonnas peab aga ise töö lauale tooma. Siin on võimalus ise uusi algatusi teha,“ rääkis ta.

Palo mantlipärijaks majandus- ja taristuministri ametis on välja käidud Reformierakonna liige Kristen Michal. „Soovin uuele ministrile jõudu tööle! Ma ei lähe kaugele – vaid viis meetrit eemale kabinetti ja olen alati valmis nõu ja jõuga abistama, kui vaid küsitakse,“ ütles ta.

Lahkub südamerahuga

Palo lisas, et lahkub majandus- ja taristuministri kohalt südamerahuga. Näiteks on tema sõnul väga suur asi, et sõlmitud sai leping parvlaevadega.

„Olen ise vaatamas käinud, kuidas parvlaevu ehitatakse. Seda enam tagasi ei keera,“ ütles ta, lisades, et parvlaevaleping oli suur töö, mis hoidis Eesti riigile kümne aasta jooksul kokku miljard krooni võrreldes sellega, kui konkurssi poleks olnud ja Tallinna Sadam poleks parvlaevu ehitama hakanud.

Samuti avaldas Palo heameelt, et suutis Estonian Airile investori leida. „Tõsi, restruktureerimisplaani otsused on praegu Euroopa Komisjonis, kuid ikkagi on suur asi, et erainvestor leiti – viis aastat seda teha ei suudetud,“ ütles ta.

Hetkel kuum