Äripäev • 10. juuni 2015 kell 10:15

Euroopast palutakse Eestil maksutõus ära jätta

Aqva spaa Rakveres  Foto: Meeli Küttim

Euroopa SPA Assotsiatsioon saatis sel nädalal peaminister Taavi Rõivasele pöördumise, kus palus, et Eesti parlament ei tõstaks majutusasutuste käibemaksu.

Assotsiatsiooni peasekretäri Joachim Lieberi allkirjaga teates öeldakse, et Eestis planeeritud majutusastusute käibemaksu tõus 9 protsendilt 14 protsendile ei mõju halvasti üksnes Eesti hotellisektorile, vaid kogu Euroopa turismisektorile.

Kirjas seisab, et mitmest riigist on tuua rida näiteid, kus maksutõus on mõjunud negatiivselt turismipoliitika arengule. Esiteks kaob sektorist suur hulk töökohti ja töötus kasvab, teiseks tõusevad majutusteenuste hinnad ja kolmandaks kannatavad nii kvaliteet kui ka konkurents, mida põhjustab ressursside puudus turismiasutuste ülalpidamiseks.

"Me juhime Teie tähelepanu Teie naaberriikide Läti ja Leedu kogemusele, kus ilmnesid just sellised negatiivsed mõjud pärast käibemaksu tõusu. Praegu on käibemaks Leedus ja Lätis vastavalt 9% ja 12%," seisis teates.

Kirjas on toodud näitena Saksamaa, kus oli 2009. aastani käibemaks 19%. Valitsus otsustas siis alandada hotellide maksumäära 7%ni, mis hakkas kehtima 2010. aasta alguses. Maksulangetuse põhjus oli asjaolu, et enamik majutusasutusi kuulub keskmistele ja väikeettevõtjatele, mistõttu oleks neil väiksema maksu abil võimalik hotellidesse rohkem investeerida ja neid renoveerida.

"Kuna kvaliteedist on saanud turismis oluline märksõna üle kogu maailma, teeb käibemaksu tõus investeeringute kaasamise raskeks, ei aita hoida turiste Eestis ega neid ka välisriikidest meelitada," teatas assotsiatsioon.

ESPA on mittetulundus ühendus, mis koondab spaasid ja puhkekeskusi 20 Euroopa riigist.

Hetkel kuum