Rainer Saad • 31. august 2015 kell 12:30

Börsipaanika: kust leida rahustav tablett?

Kuld pole viimastel aastatel enam turvasadam olnud.   Foto: EPA

Börsidel on ärevad ajad, sest ülepäeviti asendub tõus langusega ja vastupidi. Investor, kes tahaks sellisest kõikumisest pääseda, võiks kaaluda turvasadamaid.

Mured Hiina ja Kreeka pärast on pannud investoreid otsima uusi kohti, kuhu väiksema riskiga oma raha paigutada. Ja selgub, et valikuvõimalusi on, isegi mitmeid. Kuigi mõnel juhul ei pruugi tegemist olla kõige traditsioonilisema turvasadamaga, võib investor sealt siiski kasvu leida.

USA kinnisvaraga seotud aktsiad ja fondid

Nii üllatav kui see ka pole, on USA kinnisvarasektor taas jalgu alla saamas ning mitmed eksperdidki seda meelt, et tegemist võib olla turvasadamaga. Näiteks usub endine riskifondijuht ja praegu finantsuudiste saadet vedav Jim Cramer, et kinnisvaras võib praegu olla. „Jõud on mitmeaastaseks tõusuks paigas, ja seda vaatamata sellele, mida aktsiaturg võib praegu meile öelda,“ ütles Cramer CNBC-le.

Kuigi Cramer on prognoosides eksinud umbes sama palju kui täppi pannud, võib mitmekümneaastase turukogemusega mehe jutus siiski iva olla. Näiteks on börsil kaubeldav fond SPDR S&P Homebuilders ETF aastaga tõusnud 15 protsenti, samal ajal kui S&P 500 ise on langenud ligi protsendi. USA eluasemeturuga seotud aktsiad on küllalt hästi vastu pidanud ka praegusele börsiturbulentsile, kuna augustis on sama ETF langenud 3 protsenti, kuid S&P 500 5,5 protsenti.

Hiljuti teatas olmeelektroonika jaemüüja Best Buy üle ootuste headest kvartalitulemustest. Best Buy juht Hubert Joly kommenteeris, et nõudluse kasvu toetas USA elanikkonna kasv ja eluasemeturu taastumine. Joly optimismi jagas hiljuti ka elamuehitaja Toll Brothersi juht Doug Yearley, kelle sõnul taastub eluasemeturg tugeval vundamendil.

Üks oht USA eluasemeturule võib olla Föderaalreservi intressimäärade tõstmine. Samas selgub Reutersi hiljuti küsitletud tippanalüütikute hinnangust, et eluasemeturg on piisavalt tugev, elamaks üle intressimäärade tõusu - nii arvas 22 tippanalüütikust lausa 20. Küsitlusest selgus, et järgmiseks aastaks prognoositakse USA eluasemehindadele 4,2 protsenti tõusu. Praegu pole veel teada, millal võiks intressimäärade tõstmine tulla ja lahtine on ka see, kas Hiina ja Kreeka ebakindluse taustal üldse midagi sel aastal juhtub.

Turvasadam Tallinna börs

Võrreldes tänavust maailma aktsiaturgude esitust, saab pidada turvasadamaks ka Tallinna börsi, mis on oma ligi 17protsendilise tõusuga maailmas paremuselt viieteistkümnes aktsiaturg.

Eurodes arvestatuna on maailma parim börs sel aastal 320protsendilise tõusuga Venezuela. Kuna aga eestlastel on keeruline või lausa võimatu sellisesse piirkonda investeerida, leiab lahendusi ka Euroopast. Näiteks on 30protsendilise tõusu teinud sel aastal Taani börs, olles paremuselt kolmas aktsiaindeks maailmas.

Europõhisel investoril tasuks vaadata Iiri ja Slovakkia börside poole, kuna härjapõlvlastemaa börs on sel aastal ligi 23protsendilise tõusuga maailmas paremuselt seitsmes ning Slovakkia oma ligi 21protsendilise tõusuga kaheksas.

Väärismetalle tasub vältida

Statistika näitab, et kui hirmu- ja volatiilsusindeks VIX tõuseb kuuga üle 80 protsendi, on kulla hind samal ajal langenud keskmiselt 1,2 protsenti. Kui aktsiaindeksid Dow Jones või S&P 500 kukuvad päevaga 6 protsenti või üle selle, on kulla hind üle pooltel juhtudel langenud. Kui Hiina turg langeb nädalaga üle 10 protsendi, on kuld samuti rohkem kui pooltel juhtudel hoopis langenud.

Kuidas on kullale mõjunud aga Grexit ehk Kreeka võimalik lahkumine euroalast? Kui uudisteportaalides kerkivad esile Kreeka lahkumisjutud, on kuld 62 protsendil juhtudest langenud. Kuidas on lood aga hõbedaga? Kuld ja hõbe liiguvad traditsiooniliselt ühtmoodi ning see tähendab, et kulla hinna langus pole jätnud mõjutamata ka hõbeda hinda.

Väldi naftat. Nafta hind on aastaga kukkunud poole võrra ning selle aasta algusest üle 23 protsendi. Kui turud langevad, teeb seda reeglina ka nafta hind, kuna see sõltub otseselt majanduse käekäigust.

Turvavaluutad – eksootikast põhjalani

Sel aastal on euro suhtes tugevaima tõusu teinud 13 protsendiga Argentina peeso. Üle 7protsendilise tõusu on teinud ka Omaani riaal, Bahreini dinaar ja India ruupia.

Kuid tugevate valuutade esikolmikust leiab peeso järel ka Šveitsi frangi ning Islandi krooni, mis on tõusnud vastavalt 10,8% ja 9,5%. Ka USA dollar pole olnud nõrk, kuna see on tõusnud euro suhtes üle 7%, olles sellega tugevuselt maailma 10. valuuta.

LHV privaatpanganduse portfellihaldur Kaius Kiivramees: väldi Hiinaga seotud ettevõtteid

Hirmul on suured silmad, oluline on plaan erinevate stsenaariumite tarvis ja närvilises olukorras enda plaanile kindlaks jääda. See on kõige olulisem.

Selleks, et Hiina riskidest paremini aru saada, tasub vaadata, mille peale Hiina suur majandusbuum on üles ehitatud ja mis seda veab. Hiina jahenemise vastu kaitset otsides tasub just panustada nendele riikidele/sektoritele, kes olid eelmise kümnendi Hiina suure tõusu suurimad kannatajad.

Hiina jahenemisest tulenev volatiilsus turgudel näitab ennekõike, et enamik investoreid ei tea, mida tähendab jahenemine globaalselt. Esmakordselt hakkasid turuosalised augustis sisse hindama Hiina majanduskasvu olulist jahenemist, mis tuli paljudele suure šokina.

Oleme LHV portfellihalduses juba 2013. aastast positsioneeritud pikas plaanis kasu lõikamise Hiina majanduse järsust jahenemisest. See tähendab hoidumist eelmise kümnendi populaarsetest investeerimisteesidest nagu arenguriigid, toormetega seotud investeeringud, lääne ettevõtted, kellel märkimisväärne arenguriikide müügiosakaal.

Kuna Hiina majanduse struktuur on ennekõike just väga kinnisvara- ja infrastruktuurikeskne, mis moodustab ca 50% SKPst, siis sealse kohaliku tarbija osakaal majanduses on väike. Hiina jahenemine tähendab ennekõike infrastruktuuri- ja kinnisvarainvesteeringute järsku langust, mille suurimad kaotajad on toormeid eksportivad riigid, tihti just arenguriigid nagu Venemaa, Brasiilia. Toormeid importivate, enamasti lääneriikide jaoks on tegu positiivse hinnašokiga. Kui vaadata, kes eelmisel kümnendil Hiinas rohkem kahju said, siis ennekõike lääneriikide tarbijad, kelle ostujõud tänu toormeinflatsioonile vähenes oluliselt.

Nüüd, kus eelmise kümnendi trendid juba 2011. aastast alates pöörduvad, on käimas justkui eelmise kümnendi tagurpidi vaatemäng, võitjateks lääneriikide tarbijad. Lääneriikide majandused on erinevalt Hiinast väga tarbijakesksed. Tarbija osakaal SKPst on enamjaolt 70-75%. Mis tähendab, et eelmise kümnendi kaotajast madala inflatsiooni ja langenud toormehindade tõttu saamas võitja.

Klassikaliselt on närvilisel ajal pakkunud kaitset konservatiivsed võlakirjad, aga kuna tulumäärad on kukkunud väga madalale, siis ei ole ka seal riski-tulu suhe kuigi atraktiivne. Ajalooliselt ei ole ka kuld kaitsnud turgudel leviva närvilisuse vastu, pigem vastupidi.

Investor, kes soovib pikalt aktsiatesse investeerida, aga kardab lühiajalisi riske, peab tegema oluliselt põhjalikumat kodutööd, analüüsides  ettevõtteid, et aru saada, milliseid riske ettevõte peegeldab, kuhu turgudele müüb, mis valuutades on kohustused, kui kõrge on arenguriikide osakaal ärikasumist.

Närviliste aegade jaoks tasub hoida portfellis vaba raha, et teiste turuosaliste hirme ja halbu otsuseid enda kasuks tööle panna.

turud ja valuutad | Create infographics

Hetkel kuum