Sirje Rank • 30. september 2015 kell 12:20

Putin sai parlamendilt loa sõjalise jõu kasutamiseks

Venemaa parlamendi ülemkoja hoone  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa president Vladimir Putin sai täna Venemaa parlamendilt ametliku loa Venemaa sõjajõudude kasutamiseks Süürias.

Parlamendi ülemkoda toetas presidendi taotlust ühehäälselt, ütles Putini administratsiooniülem Sergei Ivanov. Venemaa plaanib piirkonnas õhukööke, kuid mitte maavägede kasutamist, vahendas agentuur Bloomberg. Missioon on Ivanovi sõnul ajutine, kuid selle võimalikku kestust ta ei nimetanud.

Vägede kasutamise põhjendus on vajadus võidelda Islamiriigi terroristide vastu, kelle seas on võitlejaid ka Venemaalt. Kui nood koju naasevad, kujutavad nad arvestatavat ohtu ka Venemaale, ütles Ivanov. 

„Peamine ülesanne on võidelda terrorismi vastu ja toetada Süüria seaduslikku valitsust võitluses terrorismi ja ekstremismiga,“ ütles president Putini pressiesindaja Dmitri Peskov. Ta lisas, et Süüria president Bashar al-Assad palus Venemaalt sõjalist abi.

Venemaa parlamendi ülemkojale on see kahe aasta jooksul teine kord Venemaa sõjajõudude kasutamiseks välisriigis luba anda. Esimene kord sai Putin loa Venemaa armee kasutamiseks Ukrainas, mis on pälvinud rahvusvahelist hukkamõistu. Sekkumiseks Süürias püüab Venemaa luua laiemat rahvusvahelist koalitsiooni. See oli peamisi teemasid nii Putini esmaspäeval peetud kõnes ÜRO peaassambleel kui ka kohtumisel USA presidendi Barack Obamaga.

Lääneriigid on seni olnud seisukohal, et relvad oma rahva vastu pööranud al-Assad ei saa olla osa Süüria kriisi lahendusest ja peab lahkuma. Venemaa kaitseb aga Süüria praegust valitsust ja väidab, et see on ainus jõud, mis Islamiriigi terroristide edasitungi tõrjub. 

Hetkel kuum