Marta Jaakson • 10. november 2015 kell 11:00

Windoori miljonivaidlus võtab uusi pöördeid

Windoor ASi juhi Mailis Lintlomi sõnul kaob Stockholmi arbitraažikohtu positiivse otsuse korral alus KredExiga vaielda.  Foto: Eiko Kink

Täna toimus Kasahstanis luhtunud miljoniprojekti osapoole Windoor ja tema kindlustaja KredExi kohtuistung, mille aga Windoor palus peatada. KredExi sõnul on tegemist venitamistaktikaga.

Klaasfassaadide tootja Windoor esindaja palus kohtul menetlus kolmeks kuuks peatada. Windoori omanik Mailis Lintlom selgitas, et firma ootab Stockholmi arbitraažikohtu otsust, mis võib nende sõnul muuta kogu kohtuvaidluse käiku.

Windoor AS on esitanud hagi KredEx Krediidikindlustus ASi vastu, et mõista viimaselt välja kindlustushüvitis. Windoor, kes kaotas Kashastanis Astanas riikliku megaprojektiga üle 20 miljoni euro, jäi ilma ka KredExiga sõlmitud kindlustusest. Nüüd käibki Eesti ettevõte korraga kohut nii Kasahstani kui ka Eesti riigifirmaga.

Venitamine või õigustatud ootamine?

Windoor nõuab Eesti kohtus KredExilt kindlustuspoliisi täitmist ja hüvitise väljamaksmist. Kui aga Stockholmist peaks tulema positiivne otsus, saab Windoori Kasahstanis tekkinud kahju hüvitatud. Siis kaob ka KredExil kohustus kindlustuspoliisi alusel midagi hüvitada, sest kompensatsiooni maksab kahju tekitaja.

Lintlom märkis, et kindlustuse tühistamisega ei nõustu nad mingil juhul, ent kui Stockholmi arbitraažikohus nende nõude rahuldab, siis muutuvad ka nõue ja selle suurus KredExi vastu.

Kohtus KredExit esindava Paul Kerese sõnul kasutab Windoor lihtsalt venitamistaktikat. „See on vastaspoole (Windoori – toim) jaoks ebameeldiv vaidlus, KredExil on põhjapanevad tõendid, et tegemist on kindlustaja petmisega,“ ütles Keres.

KredEx Krediidikindlustuse ASi juht Meelis Tambla kinnitas samuti, et nende hinnangul ei ole menetluse peatamine põhjendatud. „Hagi meie vastu esitati juba jaanuaris, KredEx Krediidikindlustus on esitanud kohtule oma tõendeid, seisukohti ja vastuseid ning sooviksime asja arutamisega kohtus kiiresti edasi liikuda,“ märkis Tambla.

Vaidluse kolmandad osapooled Swedbank ja Nordea on vaidluses eriarvamusel: Swedbank toetab Windoori taotlust, Nordea aga jätab kohtuasja peatamise kohtuniku otsustada.

Kohus otsustab järgmise nädala alguses, kas peatab menetluse kolmeks kuuks. Samuti määras kohtunik juba veebruariks uued istungiajad.

Aasia projekti eripärad

Windoor sõlmis 2012. aastal lepingu, et valmistada Kasahstani välisministeeriumi tellimusel Astanasse hiiglasliku rahvusvahelise äri- ja konverentsihoone klaas- ja alumiiniumkonstruktsioonid. Projekti eripära oli 720 päeva pikkune ehk kaheaastane maksetähtaeg. Lepingu maht oli 25 miljonit eurot. Kuna ettevõte ei suutnud sellist maksetähtaega üksi pakkuda, siis võttis ta appi kaks panka.

Pankade finantseerimise eeldus oli omakorda krediidikindlustus, mis katab kahju, kui ostja jätab kas maksejõuetuse või poliitilise riski tõttu arved maksmata.

Riskide maandamiseks ning Swedbankilt ja Nordea pangalt toetuse saamiseks sõlmiski Windoor krediidikindlustuslepingu KredExiga. Kredex tühistas lepingu viidates, et Windoor on lepingu sõlminud pettuse teel. Kasahstani kohus tühistas oma tagatiseks seatud hüpoteegi mullu septembris.

KredExi sõnul sõlmis Windoor lepingu pettusega ning kavatseb seda kohtus tõestada.

Windoor aga nõuab Stockholmi arbitraažis Kasahstani riigilt vähemalt 18 miljoni euro suuruse kohustuse täitmist - nõue on esitatud Kasahstani riigifirmale Diplomat Stroi Servis, kes käendas suurehituse Baltiskii Dom tellimust garantiikirjaga.

Hetkel kuum