Sirje Rank • 24. november 2015 kell 17:24

NATO: olukorra peab lahendama diplomaatia

NATO peasekretär Jens Stoltenberg  Foto: Scanpix/Reuters

Olukord on tõsine, kuid selle peab lahendama diplomaatia ja pingete mahavõtmine, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg täna pärast alliansi liikmete erakorralist nõupidamist.

Nõupidamise kutsus kokku Ankara pärast seda, kui Türgi tulistas täna hommikul alla Türgi ja seega ka NATO õhuruumi tunginud Vene hävitaja. Türgi andis liitlastele juhtunust ülevaate ning Stoltenbergi sõnul toetas Türgi versiooni ka alliansi teiste liikmete informatsioon. Teatavasti väidab Venemaa, et lennuk ei sisenenud Türgi õhuruumi.

Stoltenberg ütles, et NATO on Türgiga solidaarne ja toetab riigi territoriaalset terviklikkust.

Ta rõhutas, kui oluline on tagada, et taolised intsidendid ei korduks. Ta märkis, et on varemgi väljendanud muret selle üle, millised tagajärjed võivad olla Venemaa sõjategevusel nii lähedal NATO piiridele.

„Jälgime tähelepanelikult olukorra arenemist,“ ütles Stoltenberg.

NATO arutab, kuidas vähendada riske ja suurendada prognoositavust ja läbipaistvust. Seda nõuab uus julgeolekuolukord NATO piiridel.

Stoltenberg kutsus Ankarat ja Moskvat üles juhtunu omavahel selgeks arutama ning kõiki osapooli panustama selleks, et pingeid maha võtta.

Vastuseks küsimusele, kuivõrd nähakse koostöövõimalust Venemaaga võitluseks end Islamiriigiks nimetava terrorirühmituse ISIS vastu, ütles Stoltenberg, et kõik jõupingutused selle eesmärgi nimel on teretulnud. Enamik Venemaa õhulööke on aga seni antud piirkondade pihta, kus ISISt ei ole.

Hetkel kuum