Äripäev • 8 jaanuar 2016

Gaddafi hoiatas Euroopat islamistide "magavate rakkude" eest

Gaddafi hoiatas Euroopat islamistide "magavate rakkude" eest.  Foto: epa

Liibüa kukutatud liider Muammar Gaddafi hoiatas mitu kuud enne oma hukkamist Suurbritannia ekspeaministrit Tony Blairi, et Euroopa kohal on islamistide oht, selgub nendevahelistest telefonikõnedest aastal 2011.

Kahe poliitiku telefonikõnede sisu avaldas eile Briti parlamendi välisasjade komisjon, kirjutab The Telegraph.

25. veebruaril 2011 selgitas Gaddafi pooletunnises telefonikõnes Blairile – ajal, mil Liibüas olid juba puhkenud rahutused –, et ta üritab kaitsta riiki Al Qaida võitlejate eest. „Me ründame neid, nemad ründavad meid. Tahan öelda teile tõtt. Olukord ei ole sugugi nii keeruline, kõik on lihtne: Põhja-Aafrikasse on tekkinud Al Qaida magavad rakud. Liibüas meenutavad need magavad rakud neid, mis olid Ameerikas enne 11. septembrit,“ rääkis Gaddafi.

„Neil on relvad ja nad külvavad inimestes hirmu. Inimesed ei julge kodust välja minna,“ kirjeldas Gaddafi. „Aga tegelikku pilti ei kujutata ette, siin pole välismaa ajakirjanikke. Me oleme palunud kõigil ajakirjanikel tulla siia ja näha tõde. Need on relvastatud jõugud. /…/ Nendega pole võimalik kokkuleppele jõuda,“ lisas Gaddafi.

Gaddafi toonaste sõnade kohaselt tahavad islami äärmuslased võtta kontrolli alla Vahemere piirkonna, et seejärel rünnata Euroopat.

Blair rääkis Gaddafile vastuseks vajadusest saada asi rahumeelse kontrolli alla.

Kolm nädalat pärast seda vestlust alustas lääneriikide koalitsioon, kaasa arvatud Suurbritannia, Liibüale õhurünnakuid. See viis olukorrani, kus Muammar Gaddafi kaotas riigis toimuva üle kontrolli. The Telegraph kirjutab ka, et pärast rünnaku algust helistas Blair Gaddafile veel kaks korda, veendes teda riigist lahkuma.

Telegraph kirjutab, et Gaddafi hoiatused on tõeks osutunud: pärast tema kukutamist tabas Liibüat krahh ja riigis käib tänini kodusõda. Paljusid ümberkaudseid alasid aga kontrollivad islami äärmuslased, kes nimetavad end Islamiriigiks.

Briti parlamendi välisasjade komitee esimees Crispin Blunt kommenteeris väljaandele, et komitee vaatab selle „prohvetliku hoiatuse“ uurimise käigus üle. Ta lisas, et tõendid viitavad sellele, et lääneriikide juhid olid Gaddafist vähem teadlikud, just ohtude suhtes, mis puudutasid Liibüasse sekkumist ja Lääne huvisid.

Gaddafi tapeti 2011. aasta 20. oktoobril oma poolehoidjate ja Üleminekunõukogu toetajate vahelises tulevahetuses. Meedias levisid Gaddafi tabamisest tehtud videod, mis näitasid endist valitsejat algul elusa, kuigi haavatuna ning mõni aeg hiljem surnuna keset üleminekuvalitsuse võitlejaid.

Hetkel kuum