Sirje Rank • 15 jaanuar 2016

Nafta hinna langus Norrale rängem kui Lehman

Norra rahandusminister Siv Jensen  Foto: Bloomberg

Naftabarreli hinna langus juba allapoole 30 dollari taset on Norra naftatootjad asetanud raskemasse seisu kui 2008. aastal, kui maailma turge vapustas USA investeerimispanga Lehman Brothers kollaps.

Norra naftatööstus on kriisis, siin pole kahtlust, tunnistas Norra naftasektorit reguleeriva riigiameti juht Bente Nyland agentuurile Bloomberg. Värske prognoosi järgi kahanevad naftasektori investeeringud tänavu 10% ja langus vältab vähemalt 2019. aastani. Alal on koondatud ligi 30 000 töökohta.  „Finantskriis polnud selle kriisiga võrreldes midagi,“ ütles Swedbanki analüütik Teodor Sveen Nilsen.

Nafta hinna languse kestes jätkas odavnemist ka Norra kroon, mis nõrgenes täna hommikul Oslos euro suhtes 0,8%.

Kriisist hoolimata Norra valitsus majandusele mingit lisastiimulit ei plaani. Rahandusminister Siv Jensen ütles, et läinud aastal kirjutati eelarvesse juba päris kopsakas stiimul, mis aitab töökohtade kadumist pidurdada. Vaikselt loodetakse Norra krooni nõrgenemise positiivsele mõjule – see on aidanud ekspordifirmasid Norra majanduse teistes sektorites. Samuti on eelarve lappimiseks rohkem raha võetud 805 miljardi dollari suurusest naftafondist.

Gaas ja nafta moodustavad ca viiendiku Norra SKPst. Brenti nafta barreli hind langes sel nädalal juba allapoole 30 dollari taset, võrreldes 2014. a juuliga, mil barrel maksis 115 dollarit. Sama perioodi ajal on Norra kroon USA dollari suhtes odavnenud 30%. Täna maksis USA dollar 8,8 Norra krooni.

Küsimus on selles, kui kiiresti suudab Norra naftasektori väline majandus tugevamalt vedama hakata. Nordea pank viitab, et ehkki töötute hulk Norra majanduses kasvab, kahaneb see neis piirkondades, mis nafta- ja gaasisektorist vähem sõltuvad. Norra krooni nõrgenemine, toetus naftafondist ning madalad intressimäärad aitavad panga hinnangul ära hoida SKP languse.

Küll aga tuleb Norras riigi kulutusi kokku tõmmata. Kõigele enam kulutada ei saa, ütles rahandusminister Siv Jensen. Tuleb seada selged prioriteedid, mis tema sõnul on maksureform, infrastruktuur, haridus ja teadusinvesteeringud. Avalik sektor peab muutuma efektiivsemaks – siis on rohkem vahendeid ka sotsiaaltoetuste ja -teenuste parandamiseks.

Minister ei tunnista kriisi, viidates, et ka 2004. a oli nafta hind väga madal ning et Norra majandus vajab nii või teisiti ümberstruktureerimist. Hirmujutte pole ministri sõnul vaja – vajadusel on naftafond Norrale puhver.

Hetkel kuum