Äripäev • 16. jaanuar 2016 kell 10:25

Uus Maa: ärikinnisvara hinnad tänavu ei kerki

Büroohoone Ülemiste Citys  Foto: Raul Mee

Kiratsev eksport, kiirenev inflatsioon, kasvav tööpuudus, ettevõtete vähenenud kasumid ning suur hulk uut äri- ja büroopinda toovad 2016. aastal äripindade turule olukorra, kus üürihinnad jäävad paigale ning vakantsus hakkab suurenema, teatas Uus Maa Kinnisvarabüroo.

Ajutise likviidsusega kaubanduspindade turul on värske kontseptsiooniga keskuste turule toomise jutud teinud rahutuks olemasolevate keskuste omanikud, kirjutab Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Igor Habal.

"Tarbija seisukohalt on see kahtlemata positiivne kui valikuvõimalused suurenevad, ent üha enam saab selgeks, et keskuste võidurelvastumine toob kaasa ohvreid," märgib Habal, nimetades peamisteks ohvriteks eelkõige vananeva kontseptsiooniga hooneid, mis ei suuda uuendustega kaasa minna. "Kõige keerulisem on keskmise suurusega kaupluste olukord, mis on kodupoodide jaoks liiga suured, ent multifunktsionaalsete kaubanduskeskuste jaoks liiga väikesed. Selles olukorras jäävad kaubanduspindade turul üürihinnad stabiilseteks ning likviidsus endiselt nullilähedaseks," selgitab ta.

Habali sõnul vaevleb eelmise aasta tähelepanuväärseim ärikinnisvara liik – büroopind – juba mõnda aega A-klassi pindade ülepakkumise käes. Tavapärase 20 000–25 000 ruutmeetri asemel on Tallinnas turule tulnud 70 000–80 000 ruutmeetrit valdavalt moodsat büroopinda ning sel aastal lisandub veel 40 000–50 000 ruutmeetrit. Kuigi see on Habali teatel pannud liikuma vanematelt pindadelt uuematele, on pakkumise niivõrd järsk suurenemine tekitanud kõigis büroopindade klassides palju vaba pinda, tekitades samaaegselt hinnasurvet. "Mistõttu võib ka sel aastal üürnikukeskseks muutunud turul prognoosida hindade stabiliseerumist või isegi hinnakorrektuuri allapoole, sest on selgeks saanud, et suurem osa üürnikke ei jaksa prime pindade eest maksta üürihinda 15 eurot ruutmeetrilt," leiab ta.

Uute büroopindade üürnikena on Habali sõnul hakanud tooni andma tehnoloogiasektori ettevõtted, kes oma sektori kiire arengu tõttu soovivad sõlmida pigem lühemaid üürilepinguid.

Lao- ja tootmispindade turul soovivad üürnikud endiselt liikuda vanadelt pindadelt moodsamatele, mistõttu jätkub Habali teatel trend arendada segmendi kõige likviidsemat kaupa, multifunktsionaalsust pakkuvat stock-office'i pinda. "Sel aastal süveneb juba mullu alanud trend arendada pindu Tallinna linna piires," ütleb ta.

Hoolimata kõrgemast maa hinnast on Habali hinnangul klientide huvi linnasisese asukoha vastu suurem, võimaldades omanikel teenida kõrgemat üüritulu kui seda tüüpi kinnisvara avangardiks olnud Mõigu ja Peetri tehnoparkides. "Pakkumine on endiselt kõrge, ehkki ehitusmahud sel aastal tõenäoliselt vähenevad, mistõttu võib prognoosida ka selles sektoris stabiilseid üürihindu ning vakantsuse suurenemist vanematel pindadel," märgib Habal.

Hetkel kuum