Tänu ülisuurele inflatsioonile saab Venetsueela suure tõenäosusega ka sellel aastal, juba teist aastat järjest, maailma halvima majandusega riigi tiitli.
Eelmisel aastal tõusis riigis
inflatsioon keskmiselt 98,3% aastas;
töötusemäär aga 6,8%. Need masendavad numbrid tõstsidki riigi 2015. aasta viletsuse indeksi tippu, vahendab Bloomberg.
Venetsueela kannatustel aga ei paista veel lõppu tulevat; Bloomberg prognoosib, et riigi tarbijahinna indeks kasvab 152% ning töötusemäär 7,7%.
Kokku hinnati 63 riiki ning seejuures analüüsiti riikide töötuse- ja inflatsioonimäära.
Venetsueela kogus Bloombergi 2016. aasta viletsuse indeksi analüüsis 159,7 punkti; indeksis teisel kohal oleva Argentiina tulemus oli aga neli korda madalam.
Naftahindade globaalne langus on Venetsueelale eriti hävitavalt mõjunud, kuna 95% riigi ekspordist moodustab justnimelt nafta.
Kui Venetsueela ja Argentiina püüavad võidelda kõrge inflatsiooniga, siis teised esiviisikusse kuuluvatest nukras seisus majandustest püüavad teha kõik, takistamaks töötusemäära edasist süvenemist. Esiviisikusse kuuluvad veel Lõuna-Aafrika,
Kreeka ja
Ukraina.
Mujal maailmas ei ole üldpilt aga üldsegi mitte nii halb. Eelmisel aastal oli ka edulugusid; näiteks
Poola, mille positsiooniks prognoositi 2015. aasta alguses 19. kohta, jõudis indeksis tänu oodatust väiksemale töötute arvule hoopis 42. kohale.
Kõige parem majandusolukord on indeksi kohaselt aga
Tais, paremuselt teisele kohale platseerub Singapur. Parimate majandustega riikide esiviisikusse kuuluvad veel
Šveits, Taiwan ja
Jaapan.
Eesti paigutus indeksis 40.kohale, jäädes Rootsi ja Hollandi vahele. Euroala aga jäi 20. kohale.
Seotud lood
Poola Keskpank oli kolmandas kvartalis juba teist kvartalit järjest maailma suurim kullaostja ning üldiselt on märgata Ida-Euroopa riikide aktiviseerumist kullaturul, selgub Maailma Kullanõukogu (WGC) avaldatud andmetest.