Eliisa Matsalu • 3. märts 2016
Jaga lugu:

Hüvitistega Ida-Virule appi

Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski tõttas Ida-Virumaale appi.  Foto: Raul Mee

Valitsuse soov Ida-Virumaa töötust leevendada on tervitatav, ent liiga lühiajaline, et ka reaalselt toimida, leiavad ettevõtjad.

Valitsus kiitis täna heaks tervise- ja tööhoiuministri Jevgeni Ossinovski ettepaneku hakata toetama Ida-Virumaa ettevõtteid, kes võtavad tööle teatud arvu töötuid. Riik hakkab sellistele ettevõtetele hüvitama 50% töötaja brutopalgast ühe aasta jooksul. Toetuse eesmärk on anda ettevõtetele starditõuge piirkonnas tegevuse alustamiseks või laiendamiseks.

Toetuste andmisel tehakse koostööd ka töötukassaga, kes hakkab koolitama ettevõtete tellimusel vajaliku kvalifikatsiooniga töötajaid.

Minister Jevgeni Ossinovski ütles, et Ida-Virumaa olukord on viimastel aastatel muutunud murettekitavaks. Näiteks on töötukassa Narva osakonnas praegu arvel 3800 inimest, mis on umbes 600 töötut rohkem kui aasta tagasi. Tõsi, kaugemale vaadates pole Ossinovski sõnul olukord siiski kõige hullem, sest näiteks 2010. aastal oli Ida-Virumaal töötuid üle 7000.

„Usun, et valitsuse heaks kiidetud meede on positiivne. Kui see töötab, saame sama meetodit rakendada ka teistes piirkondades, kus on töötus kõrgem,“ rääkis Ossinovski eile valitsuse pressikonverentsil Narvas. Ta lisas, et juba praegu on EASiga sobilikke ettevõtteid läbi helistatud ja paarkümmend neist on öelnud, et oleksid asjast huvitatud.

Ossinovski tõi näiteks ühe Tallinna ettevõtte, kes on praegu kahevahel, kas viia oma tootmine Ida-Virumaale või Põhja-Lätti. „Nad ütlesid, et kui toetuse süsteem tuleb, valivad nad Ida-Virumaa,“ ütles Ossinovski. „Olen optimistlik,“ lisas ta.

Tööjõukulud pole suurim mure

Sillamäe Sadama juhatuse liikme Margus Vähi sõnul on positiivne, et riik püüab Ida-Virumaa olukorraga tegeleda. „Kui riik tahab toetada, siis loomulikult on iga toetus positiivne,“ ütles ta. Paraku pole ta kindel, kas plaani võetud meede ka tegelikult tulu tooks. „Ma ei usu, et neile, kes tahaksid investeerida uutesse ettevõtetesse Ida-Virumaal, oleksid probleemiks kõrged tööjõukulud. Need on siin niigi madalad,“ ütles ta.

Vähis tekitab kahtlust see, et tegu on vaid aasta aega kestva toetusega. „Ja mis seejärel saab? Ma ei usu, et ettevõtted aastaga jalad alla saavad,“ ütles ta.

Vähi sõnul on Ida-Virumaal ettevõtluse arendamisega kaks probleemi. Üks neist on meeletu kogus bürokraatiat, millest iga tööstusettevõtja peab läbi murdma. „Erinevad planeeringud, load, keskkonnatingimuste hindamine ja mis kõik veel võtavad 2–3 aastat aega,“ märkis ta. See on üks asi, mida riik saaks Vähi sõnul ära teha – parandada Ida-Virumaa ettevõtluskeskkonda ja seeläbi ka töötust.

Ida-Virumaa toetamise projekt

Kui ettevõte võtab Ida-Virumaal tööle teatud arvu (arvatavasti 20) töötajaid, hüvitab riik talle ühe aasta 50% töötajate brutopalgast.

Töökoht peab säilima vähemalt kaks aastat.

Toetusele kvalifitseeruvad nii alustavad ettevõtted kui ka need, kes viivad oma tegevuse Ida-Virumaale või kes laiendavad oma tegevust Ida-Virumaale.

Palgatoetust makstakse ainult tööle võetavate töötute eest, kuid ettevõte võib vajadusel täita loodavaid töökohti ka muu kvalifitseeritud tööjõuga.

Allikas: Vabariigi Valitsus

Kõik pole Eesti lahendada

Teine probleem, millega Ida-Virumaa silmitsi seisab, on Vähi sõnul asukoht ja sõltuvus Venemaast. „Siinne ettevõte eeldab mingitki Venemaa-suunalist tegevust. Paraku on nii Eesti–Vene kui ka Euroopa–Vene suhted kehvad, kui mitte halvemini öelda,“ ütles ta. „Pole ju mõtet tuua tootmine Euroopast Vene piiri peale ja seejärel see tagasi Euroopasse viia. See pole loogiline. Kui Ida-Virumaalt transportida, siis ikka üle Vene piiri,“ lisas Vähi. Eesti ei saa praeguse olukorra vastu aga midagi teha. „Me ei saa ju laulda teist laulu kui Euroopa Liit,“ märkis ta. Olukorra lahenduseks oleks vaid Ukraina ja Süüria konfliktide leevendumine.

Kaubandusketi OG Elektra omanikul Oleg Grossil on valitsuse otsuse üle hea meel. „Toetan seda ideed, sest praeguses olukorras peab midagi ette võtma. Meil on selliseid meetmeid vaja, mitte ainult maksutõuse,“ ütles ta. Grossi sõnul on poole brutopalga hüvitamine tõsine asi ja teda motiveeriks see töötuid tööle võtma küll, ainult et hüvitamise periood võiks olla pikem kui aasta.

Maksud langevad

Täna oli valitsusel välisistung Ida-Virumaal. Peaminister Taavi Rõivas ütles, et valitsuse liikmed arutasid pikalt ekspertidega Ida-Virumaa tuleviku üle ja leidsid palju häid võimalusi, kuidas piirkonna elu paremini edasi viia.

Rõivas ütles, et valitsus kavatseb toetada ettevõtteid, kes on nafta maailmaturu hinnalanguse tõttu suuri kaotusi tundnud. Selleks vähendatakse selle aasta juulist kui 2018. aasta juulini ressursi- ja keskkonnatasusid. Samuti hakkab valitsus välja töötama uut maksustamissüsteemi, mis rakenduks selles valdkonnas pärast 2018. aasta juulit.

Valitsus toetas ka Ossinovski ettepanekut taotleda toetust Globaliseerumisega Kohanemise Fondist. Nimelt on Ida-Virumaal on viimasel ajal olnud mitmes ettevõttes suurkoondamisi, mis on tõstnud piirkonna registreeritud töötuse määra 11 protsendini. Kuna suurem osa koondamistest on toimunud maailmaturu hindadest sõltuvas keemiatööstuses, vastab Eesti fondi tingimustele.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum