Kadri Põlendik • 12. märts 2016 kell 13:10

Donald Trump tühistas protestide tõttu kampaaniaürituse

Chicagos Illinois' ülikooli saalis jäigi eile Donald Trumpi kõnetool tühjaks.  Foto: EPA

Reede õhtul pidi Chicagos Illinois’ ülikoolis toimuma USA presidendikandidaadi Donald Trumpi kampaaniakoosolek, mis tühistati turvakaalutlustel, kuna ülikooli juurde ja sisse kogunenud tuhandete inimeste seas puhkesid kähmlused.

Kuigi Trumpi esinemisi on protestijad juba kuude kaupa seganud, siis sellises mastaabis organiseeritud meeleavaldusega, nagu toimus eile õhtul Chicagos, ei ole ta veel silmitsi seisnud. Tuhanded Trumpi vastased põrkusid Illinois’ ülikooli juures Trumpi pooldajatega, sekkuma pidi ka politsei.

Vabariiklaste potentsiaalse presidendikaadi Trumpi saabumine linna, mida on aastakümneid juhtinud demokraadid ja kus elab peaaegu võrdsel arvul musti, latiinosid ja valgeid, tekitas elevust juba nädal tagasi, kui tema tulekust avalikkust teavitati, kirjutab The New York Times. Trump on teinud varem vaenulikke sõnavõtte nii mustanahaliste, mehhiklaste kui ka moslemite kohta. Kohaliku väljaande Chicago Tribune teatel hakkasid teate peale kohe inimesed koonduma ja muretsema tasuta pileteid kas selleks, et minna protestima või takistada Trumpi toetajate ligipääsu saalile, kuhu mahub ligi 10 000 inimest.

Juba mitu tundi enne Trumpi koosoleku algust oli ülikooli juurde kogunenud sadu noori. Ürituse alguse ootuses viisid turvatöötajad ülikooli saalist minema ligikaudu tosin meeleavaldajat. Kui lõpuks teatati, et üritus jääb ära ja Trump lavale ei astu, täitsid saali meeleavaldajate rõõmuhõisked. Trumpi toetajad aga hakkasid oma viha meeleavaldajate peal välja elama ja puhkesid kähmlused. Seepeale saabus korda looma juba Chicago politsei, vahendab CNN.

Trumpi toetajad karjusid endiselt, et nad tahavad Trumpi, samal ajal kui meeleavaldajad karjusid vastu, et nad põrmustasid Trumpi. Osa meeleavaldajaid aga avaldas toetust demokraatide võimalikule presidendikandidaadile Bernie Sandersile.

Trump endal süüd ei näe

Vahetult pärast ürituse tühistamist ütles Trump intervjuus MSNBC-le, et ta tundis, et ohutum on koosolek ära jätta. „Pärast õiguskaitseorganitega rääkimist arvasin, et oleks tark tegu üritus edasi lükata,“ sõnas ta. Chicago politsei esindaja John Escalante teatas aga, et nendega ei ole keegi konsulteerinud ja nemad ei mänginud kohtumise tühistamises mingisugust rolli.

Ürituse ärajäämise järel valgusid meeleavaldajad tänavatele. Parkimismaja juurde koondunute ette püstitas politsei inimbarrikaadi, et Trumpi toetajad saaksid ohutult koju minna. Üks CNNiga rääkinud toetaja ütles, et olukord on ohtlik ja ta tunneb end ebaturvaliselt.

Escalante sõnul arreteeriti viis inimest, nende seas ka CBSi reporter, kes kajastas Trumpi kampaaniat. Kaks politseinikku sai viga, ühte neist löödi pudeliga pähe. Rahva kontrolli all hoidmiseks oli väljas 300 politseinikku, CNNi hinnangul oli kohal kuni 10 000 protestijat.

Hiljem CNNile antud intervjuus küsiti Trumpilt, kas ta kahetseb, et on varem ärgitanud enda toetajaid protestijatele vägivallaga reageerima, lubades vajadusel maksta nende kohtukulusid. „Kuni tänaseni ei ole meil eriti probleeme olnud,“ vastas Trump ja lisas, et ta ei kahetse midagi.

„Mõned protestijaid olid vägivaldsed, nad lõid inimesi ja tekitasid kahju,“ märkis Trump ja ütles, et tavaliselt näeB ta laval esinedes, kuidas meeleavaldajad on need, kes kähmlusi alustavad. „Nad on tugevad ja väga vägivaldsed.“ CNNi reporter ütles, et nende andmetel on olukord vastupidine – protestijaid rünnatakse, kui nad tulevad meelt avaldama. „Te teate, et see ei vasta tõele. Nad tõusevad püsti ja hakkavad inimestele äsama,“ jäi Trump endale kindlaks ja rõhutas, et sellised olukorrad on siiski väga harvad.

Kuigi Trumpi kihutuskoosolek pidi algama alles õhtul, olid meeleavaldajad kohal juba mitu tundi varem.  Foto: EPA
Hetkel kuum