Rahapesuloo tegelased jännis maine puhastamisega

22. märts 2016, 07:30
Anton Ger
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160322/NEWS/160329963/AR/0/Anton-Ger.jpg
Ainult tellijale

Eesti ajaloo suurimas, üle 64 miljoni euro suuruses rahapesusüüdistuses kohtus õigeks mõistetud isikute ärimaine ei olnud piisav, et saada finantsinspektsioonilt rahandusasutuse tegevusluba.

Anton Geri, Sergei Kirillovit, Sergei Golubajevit, Andrus Kochi ja nendega seotud Tallinna Kaupmehe tänava korterisse registreeritud valuutavahetusfirmat Ateka Resource süüdistati selles, et nad keerukate skeemide ja välisfirmade abil pesid puhtaks ning lasid Eestis käibele üle 64 miljoni euro teadmata päritolu raha.

Eesti suurimas avastatud rahapesu juhtumis süüdistatud neli meest ja finantsettevõte jäid aga kohtus õigeks. Ehkki kohus leidis, et süüdistatavate käitumises on tuvastatavad rahapesukuritegudele iseloomulikud tunnused, polnud nõutavat eelkuriteo sündmust ning nii saidki kohtualused väljuda kohtumajast õigeksmõistva otsusega.

Määritud maine

Samal suvel esitas Tallinnas Kaupmehe tänaval registreeritud Ateka Resorce finantsinspektsioonile rahandusasutuse tegevusloa taotluse. Finantsinspektsioon keeldus aga tegevusluba andmast, kuna taotlejal polnud piisavalt vahendeid ja kogemusi järjepidevaks tegutsemiseks makseasutusena, ning taotleja juhatuse liikme Anton Geri ja nõukogu liikmete Sergei Kirillovi ja Sergei Golubovi ärireputatsioon pole laitmatu. Ettevõtte juhtide maine saigi löögi kriminaalasja uurimise käigus ilmnenud asjaoludest, kus süüdistatavate käitumises tuvastati rahapesu tunnuseid.

Finantsinspektsioon leidis, et Ateka Resource'i juhtide maine ei ole makseasutuste ja e-raha asutuste seaduse järgi laitmatu ega sobiv tegutsemaks makseasutuse juhina. Lisaks viidatakse käimas kohtumenetlusele toiduainetööstuse AS Saarek suuremahulises käibemaksupettuses, milles on osaline ka Anton Ger.

Ateka Resource pöördus finantsinspektsiooni otsuse tühistamiseks halduskohtusse, leides, et rikutud on süütuse presumptsiooni põhimõtet ning kaebaja ettevõtlusvabadust. „Leian, et see on kättemaks, kuna prokuratuur kaotas kriminaalasja ja nüüd kasutatakse meie mõjutamiseks finantsinspektsiooni,“ ütles Ger kommentaariks. Tema kinnitusel sai Ateka Resource samas probleemideta politsei- ja piirivalveameti rahapesu andmebüroolt valuutavahetuse tegevusloa ja ka finantseerimisasutuste tegevusloa.

Tallinna halduskohus jättis ettevõtte kaebuse rahuldamata, leides, et kaebaja ja tema juhtide kriminaalmenetluses õigeksmõistmine ei muuda teda immuunseks teiste haldusõiguslike meetmete suhtes.

Kohus: riik ei pea kahju tekkimist ootama

Kohus märkis, et olukorras, kus isik on korduvalt pannud toime tegusid, mis viitavad rahapesule - ja makseasutuse tegevusluba annaks talle võimaluse sellise tegevusega jätkata -, ei pea riik jääma kahju tekkimist ootama, vaid tal peab olema võimalus ebausaldusväärne isik finantsteenuste turult eemal hoida, et kahju tekkimist eos vältida. Ka lisas halduskohus, et finantsinspektsiooni otsus lähtub avalikust huvist tagada finantssüsteemi usaldusväärsus ja stabiilsus, finantsturul osalejate võrdne kohtlemine ning takistada kuritegevust ja tagada julgeolek.

Tegemist on huvidega, mis kaaluvad üles kaebaja õiguse ettevõtlusvabadusele. Ettevõtlusvabadus ei tähenda, et seda võib kasutada ükskõik mis tingimustel. Põhjendamatu oleks nõuda, et riik peab kulutama oma piiratud avalikke ressursse õigusvastaselt käituvate isikute pidevale kontrollimisele ja saab kohaldada meetmeid alles tagantjärele, kui kogu kahju ei pruugi enam olla võimalik kõrvaldada.

See, et politsei- ja piirivalveamet on andnud kaebajale muid tegevuslube, ei saa tekitada kaebajale õiguspärast ootust, et ta saab kindlasti ka makseasutuse tegevusloa, leidis kohus.

Ger jätkab loa taotlemist

Ateka Resource pöördus apellatsioonikaebusega ringkonnakohtusse, kes jättis halduskohtu põhjendustega nõustudes kaebuse rahuldamata. Lisaks märkis ringkonnakohus, et avalike huvide kaalukusest lähtudes on põhjendatud taotlejale ja tema juhtidele kõrgendatud nõudmiste esitamine ning finantssektor ettevõtlusvaldkonnana ei peagi olema kõikidele soovijatele kättesaadav.

Ger ütles, et kui temaga seotud praegu käimas kohtumenetlus ASi Saarek asjas läbi saab, siis esitab Ateka Resource finantsinspektsioonile uuesti taotluse tegevusloa saamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. March 2016, 21:11
Otsi:

Ava täpsem otsing