Mait Kraun • 27. märts 2016
Jaga lugu:

Rikkad kurvastavad vähem

Eurod  Foto: EPA

Äsja avaldatud uuringust selgub, et raha ei tee õnnelikuks, aga see võib teha vähem õnnetuks, kirjutab MarketWatch.

Uuring avaldati ajakirjas Social Psychological and Personality Science ning selles osales rohkem kui 12 000 inimest. Teadlased leidsid, et kõrgemat sissetulekut võib seostada sellega, et päeva sees on vähem kurbi hetki, aga otsest seost õnnelikkusega ei ole. See kehtis ka siis, kui uurijad kontrollisid inimeste vanust, sugu, perekonnaseisu, haridust, rahvust ning tööstaatust.

„Tulemused annavad meile esimese tõestuse, et kõrgema sissetuleku emotsionaalne eelis võib olla kurbuse vähesus, mitte õnnelikuse tõstmine,“ kirjutasid uurijad. Teisisõnu võib öelda, et raha võib olla efektiivne moodus, kuidas kurbust vähendada. Õnnelikkusega sellist seost ei ole.

Raha võimaldab negatiivseid sündmusi kontrollida

Miks võivad väiksemat sissetulekut teenivad inimesed igapäevaselt kurvemad olla? Uurijad spekuleerisid, et „jõukamad inimesed on vähem kurvad, sest nad tunnevad, et raha võimaldab neil negatiivseid sündmusi paremini kontrollida.“ Näiteks toodi töökoha või investeeringute kaotus.

Uurijate sõnul võib põhjuseks olla ka see, et õnnetumad inimesed näevad vähem vaeva oma eesmärkide täitmisel, näiteks tasuvama töökoha otsimisel. „Õnnetu olek võib luua olukorra, kus sa teenid vähem, mis omakorda muudab sind õnnetumaks,“ kirjutasid nad.

See ei ole sugugi esimene uuring, milles leitakse, et raha ei saa inimesi õnnelikumaks teha. Üks tuntumaid uuringuid avaldati 2010. aastal, kus osales 450 000 ameeriklast. Uuringus leiti, et kui sissetulekud ületavad aastas 75 000 dollari piiri, siis see ei oma inimeste õnnelikkusele mitte mingisugust mõju. See on summa, millega USAs saab oma põhivajadused ära katta ning raha pärast ei pea palju muretsema. „Rohkem raha ei osta sulle õnnelikkust juurde, aga vähem raha võib tekitada emotsionaalset valu,“ kirjutasid autorid.

Need uuringud ei väida, et vaesemana elamine põhjustab tingimata kurbust. Seal tuuakse välja vaid korrelatsioon. Ja muidugi on palju neid, kes teenivad vähe ja on iga päev õnnelikud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum