Sirje Rank • 31. märts 2016
Jaga lugu:

Soome kaalub kodanikupalga katsetamist

Soome rehkendas välja võimaliku kodanikupalga suuruse.  Foto: Scanpix/Reuters

Soomes sai eile oma uuringu valmis töögrupp, mis analüüsis riigis nn kodanikupalga sisseviimise ideed. Eesmärk on lihtsustada sotsiaaltoetuste süsteemi sellisel viisil, et säiliks motivatsioon vastu võtta ka madalamalt tasustatud tööd.

Summa võiks olla vähemalt praeguse toimetulekutoetuse suurune ehk 550 eurot kuus, kirjutab Soome päevaleht Helsingin Sanomat. Sellele lisanduvad vajaduspõhised toetused, nagu eluasemetoetus. Palgaga seotud töötu abiraha ja pensionid jääksid muutmata.

Kui valitsus aprillis ära otsustab, kuidas ideed teostama hakatakse, võib katsegrupp alustada juba tuleva aasta alguses. Vajalik valimi suurus oleks uuringu koostajate hinnangul vähemalt 10 000 inimest, valitsuse praegu plaanitud vahenditest piisaks 1500-le. Katse kestuseks on rehkendatud vähemalt kaks aastat.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuminister Hanna Mantylä, kellele uuring eile üle anti, avaldas lootust, et idee ei jää vaid katsetuseks.

Töögrupp leidis, et taoline kodanikupalk aitaks vähendada sotsiaalkindlustussüsteemis bürokraatiat, kuid kõiki probleeme sotsiaalabist elamise asemel tööle motiveerimisega see ei lahendaks. Sellele lisaks on vaja veel uuendusi nii sotsiaal- kui ka maksupoliitikas.

Selline kodanikupalk, mis korvaks kõik sotsiaaltoetused, oleks töörühma hinnangul aga liiga kulukas. Sellisel juhul peaks summa suurus olemas 1500 eurot kuus. Mõistlikuks tasemeks hindas töögrupp suurusjärgu 550–750 eurot kuus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum