Mait Kraun • 10. aprill 2016 kell 8:00

Panama leke: kuidas oma ekside eest varasid peideti

Rahvusvahelise ajakirjanike konsortsiumi kontor.  Foto: EPA

Panama dokumentide lekkimisel tuli ka ilmsiks, kuidas abikaasad pärast lahutust üksteise eest varasid varjavad, vahendab CNN Money.

Panama dokumendid avalikustanud rahvusvaheline ajakirjanike konsortsium (ICIJ) on heitnud valgust sellele, kuidas maailma rikkaimad inimesed kasutavad offshore-kontosid ja teisi trikke, et oma varad saladuses hoida.

„Panama leke paneb inimesed mõtlema, kuidas edaspidi oma varasid varjata. Tõenäoliselt leitakse uusi ja keerulisemaid viise, mis muudab varade tuvastamise pärast abielulahutust keerulisemaks,“ ütles õigusfirma Stowe Family Lawi lahutustele spetsialiseerunud jurist Marilyn Stowe.

Stowe on töötanud mitmete juhtumite kallal, kus summad on olnud väga suured. Ta ütles, et Inglismaal on mõlemad abikaasad kohustatud lahutuse korral oma varad avalikustama.

„See ei peata aga rikkaid inimesi, kellel on välismaa kontode kaudu peidetud varasid ja kes tahavad oma endise abikaasa elu võimalikult raskeks muuta,“ ütles ta.

Suurbritannia kõrgeim kohus tegi 2013. aastal tähtsa otsuse, mille eesmärgiks oli selline tegevus lõpetada. Kohus teatas, et naftaärimees Michael Prest peab oma ettevõtetesse pandud raha jagama endise abikaasa Yasminiga. Prest aga ütles, et ta ei saa osasid oma varasid jagada, sest need on ettevõttes kinni.

Tõe selgitamine on aeganõudev töö

„Kui üks osapooltest ei taha oma offshore-varasid avalikustada, siis on tõe selgitamine tihtipeale väga ajanõudev ja kulukas töö. Ja tõde ei pruugigi selguda,“ ütles Stowe.

Kusjuures paljud eksabikaasad on läinud väga kaugele, et oma endise kallima jõukust endale saada. Näiteks Michelle Young käis oma kinnisvaraarendajast abikaasa Scot Youngiga seitse aastat kohtuteed. Scot ise ütles, et ta on pankrotis. Michelle aga väitis, et mehel on välismaa kontodele peidetud 400 miljonit naela. Samal ajal kulutas naine miljoneid naelu selleks, et tõde välja tuleks.

ICIJ raportist selgub, et Panamas baseeruv õigusfirma Mossack Fonesca oli üks ettevõtetest, kus mees oma raha peitis.

Pärast seda, kui kohus määras naisele 20 miljonit naela, asutas ta fondi, mis aitab sarnases olukorras olevaid naisi. Scot Young suri aga 2014. aastal.

ICIJ raport põhineb 11 miljonil e-mailil, dokumentidel ning klientide andmetel, mis lekkisid Mossack Fonescast. Raportist leiab palju juhtumeid, kus endised abikaasad (peamiselt mehed) püüavad oma naiste eest vara varjata.

"Lahutus on kohe-kohe saabumas"

Üks dokument tsiteerib Mossack Fonesca töötajat, kelle sõnul on klient palunud ettevõttelt abi „osade oma varade kaitseks lahutuse eest (mis on kohe-kohe saabumas!)“

Mossack Fonesca saatis sellel nädalal CNN-ile teate, milles ettevõte väitis, et nad pole midagi valesti teinud. Nad eitasid, et paljud raportis mainitud inimesed on nende kliendid.

ICIJ raportis mainiti ka mitmeid tähtsaid lahutusi. Nende hulka kuulus ka Venemaa oligarhi Dmitri Rybolovlevi ja tema naise Elena lahutus, mida on nimetatud ka „ajaloo kõige kallimaks lahutuseks.“

Paar sõdis omavahel seitse aastat ning kokkuleppele ei jõutud. Naine nõudis poolt Dmitri varandusest. ICIJ raportist selgub, et Rybolovlev kasutas 2002. aastal Panama ettevõtte abi, et asutada offshore-ettevõte. Hiljem kasutas ta firmat selleks, et oma endise kallima eest varasid peita.

„Rybolovlev ei ole kunagi kasutanud offshore-ettevõtet, et mingeid varasid peita,“ teatas Rybolovlevi advokaat Tetiana Beršeda.2014. aastal sai Elena kohtu kaudu esialgu 4,5 miljardit dollarit. Kõrgem kohus vähendas selle summa 2015. aastal aga 609 miljoni dollarini.

Mõlemad osapooled jõudsid 2015. aasta oktoobris lõpuks „sõbraliku“ kokkuleppeni. Summasid nad ei avalikustanud. Elena Rybolovleva advokaat keeldus CNN-ile kommentaare andmast.

Hetkel kuum