Sirje Rank • 21. aprill 2016 kell 8:15

Volinik: Nord Stream 2 lõhestab Euroopa Liitu

ELi energiavolinik Maros Sefcovic   Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa plaan laiendada Läänemere alt Saksamaale kulgevat gaasitoru Nord Stream ajab Euroopa Liidu liikmesriikide vahele kiilu.

Valdavalt Ida-Euroopa riigid leiavad, et projektiga edasi minnes jätavad rikkamad ja mitmekesisemate tarnekanalitega ELi riigid nende huvid tähelepanuta, ütles Euroopa Komisjoni energiavolinik Maros Sefcovic.

Torujuhe Nord Stream 2, mille maksumuseks on rehkendatud 10 miljardit eurot, ei ole vastavuses ELi seaduste põhimõtetega ja seab küsimärgi alla Euroopa energiajulgeoleku, ütles volinik intervjuus agentuurile Bloomberg. Torujuhe suudaks rahuldada ligi 15% ELi praegusest gaasinõudlusest ja on peamine element Venemaa plaanides oma gaasi eksporti suurendada.

Plaanitud torujuhtme laiendusele on vastu teiste seas Poola, Slovakkia ja Balti riigid. Need riigid koos Ukrainaga, mis saavad gaasi transiidist tulu või soovivad mitmekesistada oma tarnekanaleid, on nimetanud Nord Stream 2 projekti Euroopa vastaseks projektiks.

„Alguses rõhutati tugevalt, et see on puhtalt äriprojekt, kuid ma ei mäleta ühtegi äriprojekti, mille üle oleks nii tuliselt poliitilisel tasandil arutatud,“ ütles Sefcovic. „Sellest vallandus intensiivne geopoliitiline debatt Ukraina tuleviku ja Kagu-Euroopa riikide energiajulgeoleku üle.“

Gazprom tahab torujuhtme rajada koos Lääne-Euroopa firmadega, mille hulgas on Saksamaa EON AG ja Pariisis asuv Engie SA. Juhe tahetakse käiku võtta 2019. aastal.

Nord Stream 2 ei käi Euroopa Liidu kolmanda energiapaketi reeglite alla, väidab Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller. Lisaks teatas ta sel kuul, et Gazprom näeb tänavu oma gaasi ekspordi kasvu Euroopas rekordtasemele.

Sefcovici sõnul ei vasta projekt praegusel kujul ELi reeglitele ning hulk probleeme tahavad lahendamist ka Saksamaa energiaturu regulaatoriga. Kõik see võib potentsiaalseid investoreid projektist eemale hoida.

„Ajal, mil mitte üksi riigieelarved, vaid ka energiafirmade eelarved on madala nafta ja gaasi hinna tõttu pingul, olen veendunud, et iga energiafirma kaalub väga põhjalikult, kas osaleda projektis, mille juriidilised probleemid ei ole lahendatud ja mis on vallandanud väga olulise poliitilise debati.“

Hetkel kuum