Äripäev • 23. aprill 2016 kell 5:30

FBI juht avaldas iPhone’i sissehäkkimise hinna

USA võimude soov sundida Apple telefonidesse sissepääsemiseks ekstra tarkvara kirjutama tekitas proteste.  Foto: EPA

USA föderaalse juurdlusbüroo juht James Comey teatas, et Bernardino terroristi iPhone’i sissehäkkimine läks FBI-le maksma rohkem, kui tema seitsme aastaga teeniks.

Comey ütles neljapäeval Londoni turvafoorumil küsimustele vastates, et FBI maksis San Bernardino massimõrvari telefoni sissemurdmise eest rohkem, kui tema jõuaks oma järelejäänud karjääri jooksul FBIs teenida, vahendas Yle uudisteportaal. Ametiaega on tal järel 7 aastat ja neli kuud.

Uudisteagentuur Reuters arvutas, et Comey saab selle ajaga üle 1,3 miljoni dollari, tema aastapalk on 183 000 dollarit.

San Bernardino tulistaja telefoni häkkimine oli USA kõige kallim häkkimistellimus. „Minu arvates oli asi seda väärt,“ ütles Comey.

FBI teatas märtsis, et suutis San Bernardino massimõrvari iPhone’i sisse murda. Varem oli Apple keeldunud telefoni sissehäkkimiseks programmi tagaust tegema.

USA ähvardas tehnoloogiahiiu Apple vastu kohtusse minna, kuid loobus, kui sai terroristi iPhone’i lahti muugitud ilma firma enda abita.

Kohtuasja algne eesmärk oli sundida Apple’it julgeolekujõududega koostööle ja ekstra tarkvara kirjutama, et saada juurdepääs Californias San Bernardinos läinud aasta lõpul 14 inimest maha lasknud terroristi telefoni sisule.

Kohtuasjast arvati kujunevat pretsedent, mis aitab internetiajal tõmmata selgemad piirid riikliku julgeoleku vajaduste ja isiku privaatsuse kaitse vahele.

Debatti sekkus isegi USA president Barack Obama, kes ütles, et tehnoloogiatööstus ei peaks telefone fetišeerima ja asetama neid kõrgemale muudest väärtustest.

Hetkel kuum