Kadri Põlendik • 4. mai 2016 kell 12:23

Nordica kaotas liidrikoha

Nordica lennuk  Foto: Nordic Aviation Group

Aprillikuu andmete järgi ei olegi suurim lennufirma Eestis enam riigile kuuluv Nordica.

Nimelt teatas Läti riiklik lennufirma airBaltic oma eelmise kuu reisijatearvu, mille järgi on lõunanaabrid Nordicast ette rebinud ja saanud suurimaks lennufirmaks Eestis. Aprillis vedas airBaltic 28 474 reisijat, mida on 64% rohkem kui mullu samal ajal. airBalticu teatel on Nordical reisijaid 4% vähem.

Tallinna Lennujaam ei saanud avaldada täpseid andmeid teiste lennufirmade kohta, kuid kinnitas, et turuosa jaotuse järgi edestas tõesti aprillis airBaltic Nordicat. Samas aasta esimese nelja kuu järgi on suurim turuosa ikkagi Nordical.

Lennujaama turundusdirektor Eero Pärgmäe rõhutas selgituseks, et reisimine on hooajaline tegevus, mistõttu sooja aja lähenedes muutuvad ka lendude sihtpunktid. „Suvisel ajal lisatakse hooajalisi regulaarlende turismipiirkondadesse, talvel ja kevad-sügisesel perioodil on suurem osatähtsus aasta ringi toimivatel sõlmjaamadel ja ärikeskustel.“

Pärgmäe ütles, et lennundusturg Tallinnas on praegu üsna ühtlaselt jaotunud kuue suurema lennufirma vahel, kes teenindavad keskmiselt 75% (aprillis 77%) kõikidest reisijatest. Keskmiselt jääb turuosakaal kõikidel 10–14% vahele, kuid lähtuvalt sihtkohtade valikust esineb ka siin hooajalist kõikumist.

„Näiteks Ryanair käivitas suveperioodiks taas lennud Gironasse, Bremenisse ja Dublinisse, suurendades lisandunud lendude abil oma turuosa aprillis. Samas SASi puhul, kes tegutseb traditsiooniliselt Skandinaavia äriliinidel, on loomulik turuosa langus suveperioodil ning taastumine sügisel,“ selgitas Pärgmäe.

Tema sõnul peaksid sesoonse faktori välistamiseks olema vastavad lennufirmad turul tegutsenud vähemalt 12 kuud. „Kuna Tallinnas tekkinud konkurentsisituatsioon, mis kujunes lennufirmade vahel Estonian Airi tegevuse lõpetamise järel, on uudne, siis on vara võtta põhjapanevat seisukohta vedajate turupositsiooni kohta. Reisijatele tuleb tugev konkurents lennufirmade vahel kahtlemata kasuks, kuna toob palju kampaaniaid ja sooduspakkumisi," märkis Pärgmäe.

Kokku läbis Tallinna lennujaama aprillis 180 268 reisijat, aasta algusest kokku 593 912 reisijat.

Hetkel kuum