Kaisa Gabral • 6. mai 2016 kell 11:00

Glikman: Eestis on maksupõrgu

Vandeadvokaadi Leon Glikmani sõnul tuleks Eestis enne tulumaksu reformimist ette võtta sotsiaalmaksu reform.  Foto: Andras Kralla

Vandeadvokaat Leon Glikmani sõnul on Eestis maksupõrgu, millele annab tooni sotsiaalmaks.

Kui ettevõtlusminister Liisa Oviir ja ettevõtja Ülo Pärnits teevad ettepanekuid ettevõtete kasumi maksustamiseks, siis vandeadvokaat Leon Glikmani sõnul tuleks enne seda üle vaadata maksukeskkonna muud kitsaskohad. Majanduse suurim hävitaja on tema hinnangul hoopis sotsiaalmaks. "Eesti majanduse mõrvab hoopis sotsiaalmaks. Tööandja sotsiaalmaks on üks maailma kõrgemaid,“ lausus Glikman.

Tema sõnul on sotsiaalmaks mõnes riigis ka kõrgem, kuid Eestis on kogu sotsiaalmaks pandud tööandja kanda. „See on täielik absurd!“ nentis vandeadvokaat.

„Mina kehtestaksin Eestis esimese asjana Läti eeskujul sotsiaalmaksu lae ja siis võtaksin vastu mikroettevõtte regulatsiooni – 5% käibe pealt –, aga ma ei suuda unistadagi, et keegi Eestis teeb sellise poliitilise otsuse,“ rääkis Glikman ja lisas naerdes, et kui see protsent oleks 5 asemel 10, siis tema usub, et majandus Eestis tõuseks mühinal ja inimesed hakkaksid ettevõtlusega tegelema. „Me näeme ju, kuidas Lätis majandus tõuseb, aga meil on kõik stagneerunud,“ lausus Glikman.

Ta lisas, et nii Pärnitsa kui ka Oviiri ettepanekute eesmärgid on õilsad, sest „nii jätkata ei saa“. Samas nentis Glikman, et mõlema ettepanekuid tuleks veel analüüsida ja täiustada. „Me oleme Lätist-Leedust juba nagunii maha jäänud, see on selge. Kui vaadata, kui palju tuleb Eestisse välisinvesteeringuid, siis see on väga tühine,“ märkis vandeadvokaat ja lisas, et Eestis on maksupõrgu ja Lätis-Leedus normaalne maksukeskkond. „Ega kapital ei tule ju seetõttu, et me nii toredad oleme,“ naeris Glikman.

„No on jah maksupõrgu, kuskil on ju maksuparadiisid! Põrgu ei teki mitte tulumaksust, kuigi see on kõige kõrgem Baltikumis, kuid see pole nii hull – asi on sotsiaalmaksus, sellega tapetakse majandus ära,“ selgitas Glikman.

Ülo Pärnits tegi mõnda aega tagasi Äripäeva veergudel maksuettepaneku – selle asemel, et kehtestada 15% ettevõtluse tulumaks, võiks hakata maksustama hoopis kasumit, mida ettevõtted pole kahe aasta jooksul välja võtnud, maksumääraga 15%.  Ettepaneku eesmärk oleks sundida ettevõtteid investeerima ja kui nad seda teha ei soovi, siis tuleks välja võtta dividendi ja maksta selle pealt tulumaksu.

Nüüd läks asi konkreetsemaks ja ettevõtlusminister Liisa Oviir käis välja uue ettepaneku, mis on pehmem – kasum maksustada alates kolmandast kasumlikust aastast ja 30 000 eurot ületava omakapitali puhul maksustatakse ettevõtte iga-aastane kasum 7% maksumääraga juhul, kui viimasel kolmel aastal makstud tulumaks on väiksem kui 7%. Varem makstud tulumaksu saab tasutavast maksust maha arvata kasumi jaotamisel. Uutele ja väikestele ettevõtetele säilitatakse praegune maksusüsteem.

Hetkel kuum