Liisa Oviir tahab ettevõtjaid survestada

Ettevõtlusminister Liisa Oviir  Foto: Andres Haabu, Äripäev

Ettevõtlusminister Liisa Oviir rääkis eile Vikerraadio saates „Päevakaja“, et tema hinnangul ei tohi riik lasta ettevõtetel mugavustsooni langeda ja peab vajadusel neid investeerima survestama.

Konkurentsivõime arengukavas märgitakse, et Eesti ettevõtted kasutavad palju inimressurssi, valmistavad suhteliselt odavat toodangut ning osutavad madala lisandväärtusega teenuseid. Lahendusena tegi ettevõtlusminister Liisa Oviir ettepaneku kaaluda maksusüsteemi muutmist ning tutvustas seda Äripäevale.

„Võib-olla on meie maksusüsteem selline, et see ei soosi investeerimist. Võib-olla tuleks seda muuta nii, et tulumaksu pole, kui sa investeerid, aga kui sa ei investeeri, sellisel juhul tuleb ettevõtjal tulumaks juurde. Et ettevõtjad näeksid vajadust ja sundi arenemiseks, laienemiseks ja innovatsiooniks ning see on riigi funktsioon leida see keskkond, mis ei lase neil mugavustsoonis olla,“ rääkis Oviir eile Vikerraadios.

Äripäevale selgitas Oviir aprilli lõpus oma ettepanekut täpsemalt. „Fakt on, et oleme olukorras, kus meie ettevõtete investeeringud on langustrendis ja innovatsioon ja tootearendus ei ole ettevõtete jaoks motiveeriv. Kindlasti tuleks mõelda, kuidas vähenenud investeeringute taustal soodustada taas ettevõtete investeeringuid,“ rääkis Oviir. Ta lisas, et toetab sotside erakonna maksupoliitika programmi, mis näeb ette samuti jaotamata kasumi maksustamise.

„Alates kolmandast kasumlikust aastast ja 30 000 eurot ületava omakapitali puhul maksustatakse ettevõtte iga-aastane kasum 7% maksumääraga juhul, kui viimasel kolmel aastal makstud tulumaks on väiksem kui 7%. Varem makstud tulumaksu saab tasutavast maksust maha arvata kasumi jaotamisel. Uutele ja väikestele ettevõtetele tuleks säilitada praegune maksusüsteem,“ selgitas Oviir.

Tema sõnul kaotaks uus maksusüsteemi põhimõte staažikamate ja suuremate ettevõtete kasumi eri aastate vahel ühtlasemalt, samal ajal ei suurendaks nende maksukoormust pikas perspektiivis oluliselt. „Samuti motiveeriks see rahvusvahelisi korporatsioone jaotama kasumit Eestis, kuna osa kasumi jaotamisel tekkivast maksukohustusest on avansiliselt tasutud,“ lisas Oviir.

Hetkel kuum