Carl-Jüri Piht: Panama paberid on kasutu kaasavara

Tallinna Sadamaga seotud Carl-Jüri Piht on üks ettevõtjaist, kes figureerib avalikustatud Panama paberite andmebaasis.  Foto: Raul Mee

Tallinna Sadamaga seotud Carl-Jüri Piht kinnitas, et sattus Panama paberite nimekirja kindlustuslepingu kaudu ning pole offshore-skeemist mingit kasu saanud.

Järgneb intervjuu valdusfirma OÜ NT Shipping & Trading omaniku Carl-Jüri Pihtiga.

Teie nimi jookseb Panama avalikustatud dokumentidest läbi.

Ma ei tea, ma ei ole näinud veel seda nimekirja.

Dokumentide kohaselt olete andmebaasis kirjas kui Briti Neitsisaartele registreeritud ettevõtte Trobalt Investment Ltd kasusaaja.

See ei vasta tõele.

Mis seal vale on?

Firma kuulub Credit Suisse Life & Pensions kindlustusele.

Teie nimi on andmebaasis ometi kirjas.

Sest kindlustuspoliis kuulub mulle. Kui ma kindlustuslepingu umbes 15 aastat tagasi sõlmisin, siis sellel oli kaasas niisugune kaasavara. Aga sellel pole pangaarvetki, nii et kuidas ma saan kasusaaja olla.

Miks te offshore'i võimalust omal ajal üldse kasutasite?

Arvan, et ma ei olegi seda kasutanud. Küsimus on selles, et ma sõlmisin kindlustuslepingu ja see on legaalne. Kusjuures see on legaliseeritud ka Eesti välisministeeriumis.

Miks teil seda kindlustuslepingut vaja oli?

Oi, kes see täna oskab öelda, mis eesmärgid võisid olla. Neid pakkujaid oli ikka päris palju, kes kõik käisid rääkimas. Pangad pakkusid, päris tuntud nimed ka tänases Eesti finantsmaailmas. See oli tollal selline arusaam, et midagi peab olema. Et okei, kindlustuspoliis, see on hea asi.

Nii et teie väitel on see poliis lihtsalt üks paber.

Jah, see on paber ja see pole mingit kasu mulle toonud.

Äkki toob see hoopis kahju, et figureerite sellises nimekirjas.

Ma ei oska seda hinnata, mis kahju see toob. Tegu on sellise kasutu kaasavaraga. Ja kuna tal ka pangaarvet ei ole, siis ma ütlen, et so what.

Tallinna Sadamaga seotud isikutest leiab andmebaasist ka Carl-Jüri Pihti, kes on andmebaasis kirjas kui Briti Neitsisaartele registreeritud ettevõtte Trobart Investment Ltd kasusaaja. 2013. aastal tuli välja, et Piht on Tallinna Sadama tütarfirma Green Marine üks omanik. Sinnamaani oli ettevõtte omanikering saladusloori all. Kui Äripäev hakkas uurima, kes on need ettevõtted või isikud, kes omavad osalust Tallinna Sadama tütarfirmas, polnud riigiettevõte, majandusministeerium ja Green Marine juht Carl-Jüri Piht esialgu nõus omanikke avaldama. Pärast Tallinna Sadama juhi Ain Kaljuranna ja Carl-Jüri Pihti omavahelist suhtlust teatas Piht, et tema on pangakonto taha peitunud investor.

Hetkel kuum