Indrek Mäe • 11. mai 2016
Jaga lugu:

Läti võttis ülisoodsa laenu

Läti sai ülisoodsa laenu.  Foto: EPA

Läti emiteeris madala tootluse ning riigi ajaloo pikima tähtajaga võlakirju, mis on siiani investorite seas küllaltki hästi kaubaks läinud.

Riik müüs 650 miljoni euro väärtuses võlakirju 2036. aasta tähtajaga. Ajastus on Läti jaoks soodne, sest laenamiskulud on hetkel madalad. Seda seetõttu, et Euroopa Keskpank otsustas regiooni majanduse turgutamiseks rakendada stimuleerivaid meetmeid, kirjutas Bloomberg. Laenu aastaseks fikseeritud intressimääraks on 1,375 protsenti.

Läti rahandusminister Dana Reizniece-Ozola sõnul on riik kalitaliturge pikalt jälginud ning nüüd ollakse pikaajaliste võlakirjade emiteerimiseks koos madalate intressimääradega valmis. "Tehing mitte ainult ei võimalda meil varasemaid kohustusi refinantseerida ning eelarve defitsiiti vähendada, vaid annab meile ka ligipääsu odavamale rahale," rääkis Ozola.

Lõunanaabri võlakirjade turule paiskamisel toimus nende kolmekordne ülemärkimine ning väärtpaberitest oli huvitatud 150 investorit.

Lätile ennustatakse Euroopa Liidu keskmisest kaks korda kiiremat majanduskasvu, kuid riigi eelarve on 1,3protsendilises miinuses. Analüütikute arvates on Läti stabiilne ja usaldusväärne riik. „Võlakiri on Euroopa Keskpanga kriteeriumidele vastav ning küllaltki atraktiivselt hinnastatud,“ ütles Viini rahandusanalüütik Anton Hauser.

Läti võlakirju peetakse paremaks ka Poola võlakirjadest. „Läti on usaldusväärsem ning tõenäoliselt alandab Moody’s peagi ka Poola krediidireitingut,“ selgitas Hauser.

Moody’se Lätile antud krediidireiting on hetkel A3, ning S&P Global Ratingsi kohaselt A-.

Eesti krediidireiting Moody'se järgi on Lätist aga kõrgemal, A1 tasemel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum