Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Karusloomafarmid tule all

  Balti Karusnaha juht Alar Kõre leiab, et loomakaitsjate jutu järgi tuleks keelata ka lemmikloomad.Foto: Andras Kralla

  Ajal, mil kogu maailmas on üha suurem surve keelustada karusloomakasvatused, Eesti maaeluministeerium seda teha ei taha. Loomakaitsjad leiavad, et selline hoiak on tekkinud kallutatud info põhjal.

  Loomade eestkosteorganisatsioon Loomus pöördus 2014. aastal riigikogu poole, et Eestis keelustataks karusloomakasvatused. Maaeluministeerium tellis seepeale maaülikoolilt karusloomakasvatuste mõju uuringu, mis aitaks otsustada, kas karusloomakasvatused keelata või mitte.
  Uuring on aga sattunud loomakaitsjate tugeva kriitika alla ja nende hinnangul on uuringust välja jäetud palju negatiivset, mis karusloomakasvatustega kaasas käib.

  Võitlus Eesti karusloomakasvatuste vastu

  2014. aastal korraldas loomade eeskoste organisatsioon Loomus petitsiooni karusloomafarmide keelustamise poolt. Petitsioon kogus 1180 digiallkirja ja ligi 9000 käsitsi või e-posti teel antud allkirja. 2014. aasta 21. novembril viis Loomus allkirjad ja vastava märgukirja riigikokku. Eelmise aasta juunis toimus riigikogu maaelukomisjonis märgukirja avalik arutelu, mille tulemusel andis maaelukomisjoni esimees maaeluministeeriumile ülesande koostada mõjuanalüüs, mis telliti Maaülikoolilt.

  Loomuse juhi Kadri Tapersoni sõnul ei ole uuring piisavalt erapooletu, mistõttu ei tohiks selle järgi ka otsuseid teha. „Juba asjaolu, et uuringu tegi maaülikool, kus õpetatakse ka karusloomakasvatust, jätab kallutatud mulje,“ ütles ta.
  Peale selle on uuringu üks autoreid Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu juhatuse liige Liia Taaler. „Mõjuanalüüsis on ta kirjas kui Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi geneetilise hindamise spetsialist,“ rääkis Taperson.
  Küsitavad väited
  Tapersoni sõnul on küsitav ka uuringus toodud väide, et kuni pole keelustatud teisi loomakasvatussüsteeme, pole põhjust ka karusloomakasvatust keelata. Nimelt ei ole mitmes riigis, näiteks Ühendkuningriigis, Hollandis ja Austrias karusloomakasvatus lubatud ja üheski neist ei ole keelatud teisi loomakasvatussüsteeme.
  Uuringu järgi tegi aastatel 2012-2013 veterinaar- ja toiduamet rebasefarmis üksnes paar loomade heaolul põhinevat ettekirjutust puuduvate pesakastide tõttu. Tapersoni sõnul on jäetud arvestamata, et just neil aastatel jõudis telesaate „Pealtnägija“ kaudu avalikkusesse salaja filmitud materjal karusloomafarmide argielust. „Šokeerivas videomaterjalis on näha kitsastes tingimustes ning traatvõrest põrandal elavaid karusloomi, nende rohkeid vigastusi, haavu, näritud sabasid, silmatraumasid ja palju muid karusloomade pidamise nõuete eiramisi,“ rääkis ta.
  Tapersoni sõnul esitletakse analüüsis karusloomakasvandust kui perspektiivikat ja kasumlikku ettevõtmist, samal ajal kui maailma suurimaid karusnahaoksjoneid Saga Furs hakkab tegema suuri koondamisi ja plaanib aastas tööjõukuludelt miljon eurot kokku hoida. „Eesti suurim karusnahkade parkimistehas OÜ Eurotann on pankrotis. Samuti kolib Eestist ära Nõmme karusnahapood Furmanto,“ rääkis Taperson.
  Faktid üks, emotsioonid teised
  Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu juhatuse liikme Liia Taaleri sõnul pole sellise kriitika kohta suurt midagi öelda. „Kõigil on arvamusvabadus ja ühepoolsust võib alati mitmeti tõlgendada,“ ütles ta.
  Mõjuanalüüsi tegemisel koguti andmeid karusnahatootjatelt, karusnaha oksjonikeskustest, statistikaametilt ja äriregistrist. „On raske näha, kust see ühepoolsus tuleb,“ märkis Taaler.

  Karusloomakasvatuste mõjuanalüüs

  Mingi- ja rebasefarme on Eestis praegu neli, tšintšiljakasvatuse ettevõtteid 27.

  0,007% oli karusloomakasvatuste osakaal Eesti SKPst 2014. aastal.

  130 886 nahalooma (mingid, hõberebased, sinirebased, tšintšiljad) oli Eestis eelmisel aastal. Koos põhikarjaga oli nende arv 174 493.

  48 miljonit eurot on nahkade pealt Eestisse toodud ekspordiraha viimase kümne aastaga.

  Uuringu autorid on Peep Piirsalu, Mati Mõtte, David Arney ja Irje Nutt Eesti Maaülikoolist ning Liia Taaler Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingust ja Põllumajandusloomade Jõudluskontrollist.

  Allikas: Karusloomakasvatuste mõjuanalüüs

  Taaler lisas, et surve karusloomafarmid keelustada on suur. Tema sõnul on loogiline, et uuring jätab välja juhtumid, kus on filmitud ja tõestatud, et heaolunõudeid farmides ei täideta, kuna pole tõestatud, et tegu on originaalmaterjaliga.
  Mõjuanalüüsis on esitatud kontrollaktid, mis on veterinaarameti tuvastatud ja registreeritud. „Loomakaitsjad pidanuks siis ka oma videomaterjali viima veterinaarametisse või politseisse, mitte „Pealtnägijasse“. Sama hästi võiksin ükskõik missuguse filmi kohta ametiasutustelt kommentaari küsida ja neile ette heita, et mingeid ettekirjutusi ei tehtud,“ rääkis ta.
  Tootmine peamiselt ekspordiks
  Maaelukomisjon on mõjuanalüüsiga tutvunud, kuid kavatseb karusloomakasvatuse probleeme veel analüüsida. Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai rõhutas, et ennekõike on oluline, et täidetaks loomade heaolureegleid.
  Kuna tegu on maamajandusharuga, mis tuleb toime ilma toetusteta ja toodab peamiselt ekspordiks, leiab ministeerium, et karusloomakasvatust Eestis ei tuleks keelustada. „Seda enam, et kuni karusnahkade tarbimine ja tootmine on lubatud, suunaksime tootmise riikidesse, kus loomade heaolunõudeid järgitakse madalamal tasemel või üldse mitte,“ selgitas ta. Lõpliku otsuse teeb riigikogu tõenäoliselt alles sügisel.
  Kevvai rääkis, et kui võrrelda kalapüügi ja vesiviljelusega, mis moodustavad SKPst 0,2%, siis on karusloomakasvatuse osatähtsus Eesti majanduses suur. Samuti peaks tema sõnul arvestama, et karusloomatoodang läheb peamiselt ekspordiks.
  „See on kindlasti olulisem kriteerium kui see, et 2014. aastal oli sektori mõju SKP-le 0,007 protsenti,“ ütles Kevvai. Ta märkis, et osakaal võiks tegelikult olla suuremgi, sest senimaani on toodangut pärssinud teadmatus, mis saab tulevikus.
  AS Balti Karusnaha elanikFoto: Andres Haabu
  Tootja: loomakaitsjad on silmakirjalikud
  Eesti suurima karusnahatootja ASi Balti Karusnaha juhi Alar Kõre sõnul on loomakaitsjate rünnakud silmakirjalikud.
  „Nende arvates tuleks keelustada igasugune loomade kasutamine inimese heaks, seega ka lemmikloomad,“ ütles ta. „Nad on välja valinud karusloomakasvatused, loomkatsed ja tsirkused ainult seepärast, et neid valdkondi on kõige lihtsam rünnata,“ leidis Kõre, selgitades, et karusloomakasvatuste osa kogu maailma põllumajanduseloomade seas on 0,3 protsenti ehk see on väikseim valdkond, millega võidelda. „Ega see karusloomadega lõppeks, loomakaitsjad tahavad kogu maailma poliitilist olukorda muuta,“ sõnas ta.
  Kõre märkis, et kuigi surve keelata karusloomakasvatused on suur, tõenäoliselt Eestis seda siiski ei tehta. Tema sõnul on näha, et nõudlus ei kao kuhugi. „Jah, Armani loobus karusnaha kasutamisest, kuid palju nad seda ikka kasutasid,“ ütles Kõre, kelle hinnangul pole sellistest muudatustest karusloomasektorile erilist mõju.
  Balti Karusnaha käive langes 2014. aastal üle kahe korra. „Turumajanduses käivad ikka hinnad üles-alla,“ ütles Kõre. Tema sõnul pole käibe languses midagi eriskummalist. Balti Karusnaha põhiturud on Venemaa, Hiina, Kreeka ja Türgi.
  Loomakaitse selts: arvamusavaldus, mitte analüüs
  Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Geit Karurahu sõnul ei saa karusloomakasvatuste mõjuanalüüs olla objektiivne.
  Peale selle, et uuringu koostajad on ise karusloomakasvatussektoriga kuidagi seotud, puuduvad Karurahu sõnul ka olulistel väidetel ja andmetel viited, kust need võetud on. Näiteks on analüüsis ilma allikata kirjutatud, et loomade liikumine üle piiri ohustab kohalikke populatsioone suurema tõenäosusega kui farmidest põgenenud loomad. Selliseid väiteid leidub 96 lehekülje pikkuses analüüsis veelgi.
  Karurahu märkis, et karusloomafarmide olemasolu õigustamiseks on tuginetud üksnes teiste loomakasvatuste olemasolule, kuid arvestamata on jäetud paljude erinevustega. „Näiteks peetakse karusloomafarmides metsloomi, toodang pole eluks vajalik, vaid on luksuskauba toormaterjal, kasvanduste toodang ei lähe Eesti inimestele, vaid ekspordiks,“ loetles Karurahu.
  Valdkonna kasvupotentsiaali on uuringus illustreeritud riikidega, mida pole Eesti kunagi eeskujuks seadnud. „Kõigis meile kultuuriliselt ja arengult lähemates riikides on arvud stagneerunud või väheolulise kasvuga,“ ütles Karurahu.
  Veelgi enam – analüüsi järgi näevad karusloomakasvatajad valdkonna arengu takistusena loomakaitseseaduse nõudeid, mis ei võimalda Eestisse tuua toodangu kvaliteedi suurendamiseks vajalikke aretusloomi. „Jääb mulje, et uuringu koostajad peavad vastavaid piiranguid liialdatuks, kuid oma seisukoha põhjendamiseks ei esitata vähimatki sisukamat analüüsi ega väliseid viiteid,“ ütles Karurahu. Ta lisas, et kontrollvisiitide statistikas on suurfarmid kokku pandud väikestega ja jõutakse sedasi järelduseni, et ettekirjutusi tehakse vähe ja suremus on madal. „Suurettevõtete puhul pole kumbki näitaja hea,“ märkis Karurahu.
  Kuigi loomaõiguslaste põhimure on suurtootmised, üldistavad Karurahu sõnul koostajad oma positiivse kogemuse tšintšiljafarmis kogu valdkonnale. „Majandusliku kasu rõhutamine on uuringus peamine, seejuures aga ekspordime vaieldava eetilise väärtusega kaupa läänelikele tõekspidamistele vilistavatesse riikidesse edasi, eirame ühiskondlikke tendentse maailma avatumates riikides ning ohustame omaenese kodust keskkonda,“ ütles Karurahu.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Ootamatult sügav majanduslangus paneb prognoose ümber tegema
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Tiit Kolde: iga idee, mis tõstab turvatunnet, on kuldaväärt
Tänavune aasta on erakordne – sõda Ukrainas, kõrge inflatsioon, energiakriis ning laiemalt turvalisuse ja toimetulekuga seotud probleemid on ilmsed, samas lahendused niiväga mitte, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde.
Tänavune aasta on erakordne – sõda Ukrainas, kõrge inflatsioon, energiakriis ning laiemalt turvalisuse ja toimetulekuga seotud probleemid on ilmsed, samas lahendused niiväga mitte, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde.
Äripäeva kirjastus jagab kiirematele investeerimistarkust poolmuidu
Ega tühi kott püsti seisa. Kui tunned, et investeerimisel on juhe kokku jooksnud või ulub kingikotis tuul, lase Äripäeva kirjastusel end aidata. Kui sind järgnevad raamatud kõnetavad, võta lahti kirjastuse e-pood, et sealt lihtsa vaevaga oma uued ja vanad lemmikud ostukorvi laduda.
Ega tühi kott püsti seisa. Kui tunned, et investeerimisel on juhe kokku jooksnud või ulub kingikotis tuul, lase Äripäeva kirjastusel end aidata. Kui sind järgnevad raamatud kõnetavad, võta lahti kirjastuse e-pood, et sealt lihtsa vaevaga oma uued ja vanad lemmikud ostukorvi laduda.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Juhtide piiratud aeg teeb värbamise kalliks
Värbaja saab sobivate kandidaatide otsimisel ära teha küll palju tehnilist tööd, kuid ka juhtide panustatud aeg on oluline ja see teeb värbamise kalliks, rääkis Grant Thorntoni personaliteenuste juhtiv nõustaja Airi Neemre saates “Kasvukursil”.
Värbaja saab sobivate kandidaatide otsimisel ära teha küll palju tehnilist tööd, kuid ka juhtide panustatud aeg on oluline ja see teeb värbamise kalliks, rääkis Grant Thorntoni personaliteenuste juhtiv nõustaja Airi Neemre saates “Kasvukursil”.
Milrem Robotics saadab Ukrainasse 14 robotsõidukit
Eestis loodud robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ja Saksa kaitsetööstus Krauss-Maffei Wegmann saadavad 14 mehitamata maasõidukit THeMIS Ukrainasse.
Eestis loodud robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ja Saksa kaitsetööstus Krauss-Maffei Wegmann saadavad 14 mehitamata maasõidukit THeMIS Ukrainasse.
Taastuvenergia tasu tõuseb 10 protsenti
Tulevast aastast kasvab tarbijate elektriarvele lisanduv taastuvenergia tasu, sest kuigi taastuvenergia toetust saavate seadmete arv kahaneb, siis kahaneb tarbimine Eestis veel kiiremini.
Tulevast aastast kasvab tarbijate elektriarvele lisanduv taastuvenergia tasu, sest kuigi taastuvenergia toetust saavate seadmete arv kahaneb, siis kahaneb tarbimine Eestis veel kiiremini.

Olulisemad lood

Vastvalminud Opeli esindus Peetris vahetab omanikku
Bassadone Automotive Nordicule kuuluv Auto-Bon ostab Länsiauto Opeli imporditegevuse Soomes ja Baltikumis, mis tähendab, et omanikku vahetab ka äsja Peetris avatud uus Opeli esindus.
Bassadone Automotive Nordicule kuuluv Auto-Bon ostab Länsiauto Opeli imporditegevuse Soomes ja Baltikumis, mis tähendab, et omanikku vahetab ka äsja Peetris avatud uus Opeli esindus.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.