Sirje Rank • 24. mai 2016
Jaga lugu:

Euroopa Keskpank hindas finantssüsteemi riske

Euroopa Keskpank Frankfurdis  Foto: Scanpix/Reuters

Majanduskasvu aeglustumine arenevatel turgudel, pankade kasumlikkuse vähenemine ja populismi tõus poliitikas suurendavad finantsturgudel uue turbulentsi riski, leiab Euroopa Keskpank värskes finantsstabiilsuse ülevaates.

„Oodatust kiirem Hiina majanduskasvu aeglustumine võib tuua üheaegse languse teistes areneva majandusega riikides, eriti toorme ekspordist sõltuvates majandustes,“ nenditakse raportis. „Sellise stsenaariumi korral võivad arenenud riikide finantssüsteemid sattuda surve alla, kui tarbijate ja ettevõtjate kindlustunne kahaneb. Turud võivad muutuda heitlikumaks, kui piiriülesed kapitalivood äkki peatuvad või ümber pöörduvad,“ vahendab agentuur Bloomberg.

Pank nimetab potentsiaalse riskitegurina ka toetuse kasvu populistlikele parteidele, mis struktuursed reformid pigem peataksid või tagasi pööraksid. „See omakorda võib tekitada uue surve nõrgematele euroala riikidele ning õhutada kriisi levimist teistesse liikmesriikidesse ja euroala uut killustumist, hoiatab raport.

Lähenevad presidendivalimised USAs ning referendum Suurbritannias võivad õõnestada ettevõtjate ja tarbijate kindlustunnet ning selle kaudu samuti majanduskasvu pidurdada.

Osades riikides on pangad jätkuvalt hapnevate laenude koorma all. EK soovitab pankade piiriüleseid liitumisi, märkides, et EKP erakorralised stiimulid majanduskasvu ergutamiseks ei suuda panganduse tervist üksi taastada. Osadel pankadel tuleb ka oma ärimudelid üle vaadata.

Samas mullistumise riski keskpankade ülilõdva rahapoliitika tagajärjel EKP ei näe.

„See oht ei ole kuigi suur, et varade hinnad euroalal ohtlikult kõrgele kerkiks ja siis järsult kukuks. Kasvõi juba selle pärast, et varade hinnatõusuga ei ole kaasnenud suurt laenukasvu,“ nendib EKP oma ülevaates.

Jaga lugu:
Hetkel kuum