Äripäev • 6. juuli 2016 kell 6:35

Võimsam firmaauto kallimaks ja tulevad kleepsud

Rahandusminister Sven Sester  Foto: Andras Kralla

Rahandusministeerium tahab muuta sõiduautode eratarbeks kasutamise maksustamist ja hakata erasõitudeks kasutatavatel autodel kleebist nõudma.

Muudatuse mõte on segakasutuses sõiduautode aruandluse ja maksustamise lihtsustamine, selgitas rahandusminister Sven Sester. Ettepaneku järgi peaksid tööandja auto eratarbeks kasutamise korral sõltuma tasutavad maksud auto võimsusest ja vanusest.

Täna kehtiva korra järgi on erisoodustus tööauto kasutamise eest erasõitudeks 256 eurot kuus ehk 169,60 eurot tulu- ja sotsiaalmaksu, sõltumata auto võimsusest. 

Ettepaneku järgi asendatakse erisoodustuse fikseeritud piirmäär sõiduki võimsusest sõltuva arvestusega ja ühe kilovati erisoodustus oleks 1,96 eurot. See tähendaks, et näiteks 100kilovatise võimsusega auto puhul oleks erisoodustus 196 eurot, millelt tulu- ja sotsiaalmaks oleksid kokku 130 eurot. 

Seega oleks maksukohustus praeguse määraga võrreldes madalam keskmise ja väiksema võimsusega autode puhul, mida on umbes 70% ettevõtete sõidukitest. Autode puhul, mis on vanemad kui viis aastat, on erisoodustus aga 75% täismäärast, et arvestada selle turuhinna langusega.

Riigil on ka plaan loobuda segakasutusega autode puhul sõidupäevikute kasutamisest. Üksnes ettevõtluses kasutatavate sõiduautode puhul oleks sõidupäeviku kasutamine aga endiselt kohustuslik. 

Lisaks märkis valitsuse kommunikatsioonibüroo oma pressiteates, et plaan on ainult töösõitudeks kasutatavatele autodele paigaldada ka erimärgistus – näiteks kleebis. Pettuste vältimiseks tuleks autode kasutusotstarve eeldeklareerida ning käibemaks maha arvata juhul, kui masin on kahe aasta jooksul olnud kasutusel täielikult vaid ettevõtluses.

Hetkel kuum