Mait Kraun • 31. juuli 2016 kell 12:15

16-aastane poiss pani vanemate raha kiirelt kasvama

Dollarid  Foto: Bloomberg

16-aastane koolipoiss on vanemate raha pannud kiiresti kasvama, kirjutab CNN Money.

Põhja-Carolinas elav Sudarshan Sridharan ei ole piisavalt vana, et Teslaga sõita. See ei takistanud aga autotootja aktsialt suure kasumi teenimist.

Erinevalt teistest 16-aastastest poistest juhib Sridharan veerand miljoni dollari suurust aktsiaportfelli – see on tema vanemate pensioniraha. See võib tunduda riskantne strateegia ja tõenäoliselt mitte keegi ei annaks teismelisele raha üle nii palju kontrolli. Srdharani vanemad aga usaldavad oma poega.

Raha toovad sisse populaarsed aktsiad

Alates 2013. aastast on nooruk teeninud üle 43 000 dollari kasumit. Ainuüksi Tesla investeering tõi neile sisse 17 000 dollarit, selgub dokumentidest, mida perekond on jaganud. Google’iga on nad teeninud 14 600 dollarit ning Netflixiga 5600 dollarit.

Sridharan hakkas aktsiaturgude vastu huvi tundma juba algkoolis ning 2008. aasta kriisi ajal hakkas ta lugema raamatuid ning kuulama erinevaid saateid.

„Mu isa ütles mulle, et ma kuulaks NPR kanalilt Marketplace’i. Ta tõi mulle koju ka erinevaid investeerimisalaseid raamatuid. Mul tekkis suur huvi,“ ütles Sridharan.

Juba 12-aastasena tekkisid tal ka erinevad ideed investeerimiseks. Vanemad olid alguses skeptilised ning reaalset raha tal investeerida ei lubatud. Sridharan alla ei andnud ning virtuaalportfellis oli tal mitmeid edukaid aktsiaid. Lõpuks lubasid vanemad tal proovida ka reaalse rahaga.

„Alguses oli see ikka väga hirmuäratav,“ ütles poisi isa Sridharan Seshadri. Ta lisas, et tehingute puhul kasutas ta ka piiravaid korraldusi, mis müüsid aktsia, kui see oli jõudnud teatud tasemel (stop-loss order).

Vanemad müüsid lisaraha saamiseks kinnisvara

Vanemate usaldus aga kasvas ning peagi müüdi oma ridaeramu, et saada investeerimiseks raha juurde. Nüüd kontrollib teismeline kogu nende raha.

Perekond saatis CNNMoney’le 1099 maksudokumenti, mis tõendasid investeeringute tulusust. Seshadri kinnitas, et ainuke, kes investeerimisotsuseid teeb, on tema poeg.

Enne aktsia ostmist küsib Sridharan endalt kaks tähtsat küsimust: „Kas see ettevõte on olemas ka 10 aasta pärast? Kas ta pakub inimestele midagi, mida nad vajavad?“

Need küsimused annavad mõista, miks ta on ostnud näiteks Microsofti, Adobe ja Google’i aktsiaid. „Kui need kolm aktsiat kukuks, siis oleks internet kaoses,“ ütles Sridharan, kes plaanib järgmisel aastal oma keskkoolis asutada ka investeerimisklubi.

Tõsi, suuresti on Sridharani edule kaasa aidanud ka aktsiaturgude üldine tõus, mis on viinud aktsiaindeksid rekorditeni.

42protsendiline aastatootlus

Keskmiselt on Sridharani portfellis olnud 2-10 aktsiat. Mõnel korral on ta suutnud ka üldist aktsiaturgu ületada. Näiteks 2014. aastal teenis ta 42 protsenti tootlust, mis on ligi neli korda enam kui S&P 500 oma. Eelmisel aastal teenis poiss 30 protsenti, vaatamata sellele, et aktsiaturud püsisid sisuliselt samal tasemel.

Vaatamata tema edule ei soovita finantsnõustajad oma portfellis nii vähe aktsiaid hoida. Kui turgudel on kehvad ajad, võib selline portfell palju väärtust kaotada.

Sellel aastal on turud olnud volatiilsemad ning Sridharan tunnistab, et on teinud mitu halba tehingut. Aasta alguses, mil aktsiaturud kukkusid kiiresti, oli Sridharan Visa ja Nike’i aktsiatega kaotanud kokku 20 000 dollarit.

Muidugi ei ole aktsiaturg ainuke koht, millele Sridharan tähelepanu osutab. Oma pika kasvu tõttu on ta hea ka näiteks korvpallis. „Ma tunnustan oma ema, kes on tutvustanud mulle erinevaid tegevusi,“ ütles ta.

Varajases eas unistas Sridharan riskifondi juhi ametist. Ta mõtleb ka praegu sellise karjääri peale, aga tal on ka väike hirm, et see võib osutuda liialt stressirohkeks. Pigem eelistab Sridharan luua uusi ettevõtteid ja raha pärast mitte muretseda.

„Ma olen saanud aru, et raha ei ole peamine. See on ainult vahend, mis viib sind punktist A punkti B,“ ütes Sridharan.

Hetkel kuum