Et Ida-Virumaale töökohtade loomiseks toetust saada, peavad olema uutele töötajatele olemas töökohad, kuid nad ei tohi olla veel töötamist alustanud.
- Sel ja tuleval aastal kokku on töökoha loomise toetuse osalejate arvuks prognoositud 625 inimest ning kuluks ligikaudu 3 miljonit eurot. Foto: Raul Mee
Ida-Virumaal on töötute arv tänavu iga kuuga stabiilselt langenud, kuid siiski on pärast koondamisi juunikuu seisuga maakonnas töötuna arvel üle 6600 inimese. Olukorra leevendamiseks maksab riik tööandjale iga palgatud töötu töötasust ühe aasta jooksul poole kinni. Peamine tingimus on, et tööle võetaks ühe kuu jooksul 20 töötut, kellel on töö kaotamisest möödas vähemalt pool aastat.
Töökoha loomise toetuse saamiseks tuleb esmalt esitada avaldus korraga vähemalt 20 palgatava töötu kohta. Avaldus tuleb esitada enne esimese töösuhte algust. Kui tööandja soovib toetuse abil veel lisaks inimesi tööle võtta, tuleb esitada uus avaldus jällegi enne töötamisega alustamist. Mitme isiku kohta võib esitada ühe avalduse.
Töötukassa rõhutab, et kui esimene töösuhe algab enne töökoha loomise toetuse lepingu sõlmimist, jäetakse avaldus rahuldamata. Lisaks on oluline, et avaldus esitataks vähemalt 7 tööpäeva enne planeeritava esimese töösuhte algust, et jõutaks avaldus läbi vaadata. Kui avaldus esitatakse 1-2 päeva enne esimese eeldatava töösuhte algust, ei pruugi töötukassa jõuda piisavalt kiiresti otsust teha, sest avaldusi menetletakse nende laekumise järjekorras.
Praegu on leping toetuseks sõlmitud ühe puidust mänguasju tootva mittetulundusühinguga,
läbirääkimised käivad veel kümmekonna ettevõttega.
Mille alusel toetust makstakse?
Töökoha loomise toetust saab taotleda nii tähtajatu kui ka tähtajalise töölepingu sõlmimisel. Tähtajaline tööleping peab olema sõlmitud vähemalt kuueks kuuks.
Kuna töökoha loomise toetus on vähese tähtsusega riigiabi, ei tohi see ületada
vähese tähtsusega abi piirmäära. Enne toetuse lepingute sõlmimist kontrollib töötukassa riigiabi registritest ettevõttele jooksval ja kahel eelneval aastal antud vähese tähtsusega abi summasid, et tagada piirmäärast kinnipidamine.
Tööandja peab edastama Eesti Töötukassale kirjalikult andmed riigieelarvest hüvitatud puhkusetasude kohta ning töötukassa nõudmisel muud dokumendid, mis tõendavad töösuhte olemasolu ja selle kestust, töötasu maksmist või muud.
Toetusega ei saa tööle võtta täiskoormusega õppes ega kutseõppes statsionaarses õppevormis õppivat, sealhulgas akadeemilisel puhkusel viibivat inimest. Toetust ei maksta isiku eest, kellega toetust taotlev tööandja on viimase 12 kuu jooksul töölepingu üles öelnud majanduslikel põhjustel.
Töökoha loomise toetuse lepingus määratud palgakulu hulka kuuluvad töötaja töötasu ja kõik muud töötamise eest makstud tasud, sealhulgas majandustulemustelt makstav tasu ja tulemustasu, millelt töötuskindlustuse seaduse alusel peetakse kinni töötuskindlustusmakse. Töötasu hulka ei kuulu riigieelarvest hüvitatav puhkusetasu.
Töökoha loomise toetust makstakse maksu- ja tolliametile deklareeritud tasude alusel ning kalendrikuude eest, millal töötuskindlustuse andmekogu andmete kohaselt on töötajale välja makstud tasusid, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse.
Tasub teada
Töökoha loomise toetuse saamiseks tuleb esitada kirjalik avaldus e-postiga aadressil
[email protected] või paberkandjal töötukassa Ida-Virumaa osakonda.
Avaldus peab olema allkirjastatud, sh e-postiga esitatud avaldus peab olema digitaalselt allkirjastatud. Avalduse allkirjastaja peab olema juhatuse liige või volitatud isik. Volitatud isiku puhul tuleb avaldusele lisada volikiri (ei pea olema notariaalne).
Millal tuleb toetus tagastada?
Tööandja tagastab töökoha loomise toetuse täies ulatuses, kui töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel enne kahe aasta möödumist töölepingu sõlmimisest või kui alla kaheaastase tähtajaga töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel enne tähtaega.
Töötukassa nõuab töökoha loomise toetuse täies ulatuses tagasi, kui tööandja ütleb töölepingu üles tööandja algatusel, välja arvatud siis, kui töötaja ei suuda terviseseisundi tõttu oma ülesandeid täita või kui tal ei ole selleks piisavalt oskusi või ei suuda ta kohaneda. Tööandja tagastab töökoha loomise toetuse, kui tööleping lõpetatakse näiteks koondamise tõttu või tööandja algatusel katseaja ebarahuldavate tulemuste pärast. Töökoha loomise toetust ei pea tagastama siis, kui tööleping lõpeb töötaja algatusel või poolte kokkuleppel.
Seotud lood
Euroopas on töötuse määr vähenenud viimaste aastate madalaimale tasemele, kuid aasta arvestuses on just Eesti ainuke, kus töötuid juurde tuli.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.