Sirje Rank • 16. august 2016 kell 7:15

Kasvav protektsionism terasesektoris

Tööline Saksa terasetootja ThyssenKrupp tehases  Foto: Scanpix/Reuters

Protektsionism maailma terasetööstuses kasvab – esimesel poolaastal kehtestati sektoris USAst Euroopa ja Indiani 85 uut tariifi või muud tõket, et oma kodumaist terasetööstust kaitsta.

Nii näitab Venemaa terasetööstuse assotsiatsiooni koostatud ülevaade. Seda on 49% rohkem kui mullu, vahendas agentuur Bloomberg.

Pingeid sektoris tekitab turu küllastumine ja rekordiline eksport Hiinast. Odava impordi tõttu on USAs ja Euroopas terasetootjatel raskem raha teenida, mis on põhjustanud töökohtade kadumist ja suurendanud survet poliitikutele, et need kodumaise tööstuse kaitseks samme astuksid.

„Maailm on terase sektoris pööranud globaalsesse kaubandussõtta, kuna nõudlus on nõrk, alal valitseb aga ületootmise kriis,“ ütles BCS Global Markets strateeg Kirill Tšuiko. Venemaa terasele kehtestatakse tariife, kuna tootmiskulud on Venemaal ühed madalaimad ning rubla nõrkus annab veel ühe eelise lisaks, mida teistel on raske „lüüa“.

Hiina arvele langeb ca pool maailma terasetoodangust. Juulis oli toodangu maht suurem kui aasta tagasi samal ajal. Aasta esimese seitsme kuuga on üle riigi terase tootmine vähenenud vaid 0,5%.

WTO teatas juulis, et erinevate kaubandustõkete hulk on märkimisväärselt kasvanud.

Poliitikud on juba tuld võtnud – USAs lubab vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump, et Ameerika infrastruktuur ehitatakse Ameerika enda terasest. EL kehtestas nädalapäevad tagasi osadele Venemaa ja Hiina roostevabast terasest toodetele viieks aastaks kuni 36,1% suurused tollid.  

Hetkel kuum