Saksa minister: USA ja ELi kõnelused on ebaõnnestunud

Saksamaa majandusminister Sigmar Gabriel (vasakul) ja kantsler Angela Merkel  Foto: epa
Pille Ivask • 29. august 2016 kell 5:19

Saksamaa majandusminister Sigmar Gabriel teatas eile, et USA ja Euroopa Liidu kõnelused Atlandi kaubandus- ja investeerimispartnerluse (TTIP) üle on ebaõnnestunud.

Gabrieli sõnul väljendub ebaõnnestumine peamiselt selles, et hoolimata pikkadest läbirääkimistest pole üheski valdkonnas toimunud erilist arengut.

Nii Washington kui ka Brüssel on öelnud, et kõnelustega tahetakse ühele poole jõuda selle aasta lõpuks hoolimata sellest, et Euroopa Liidu riikide seisukohad TTIP teemal on erinevad.

“Minu meelest on kõnelused USAga de facto ebaõnnestunud, isegi kui keegi teine seda ei tunnista,” lausus Gabriel eile, viidates 14 läbirääkimiste ringile, kus kaks osapoolt pole 27st läbi arutatud peatükist ühisele arusaamisele jõudnud mitte üheski.

Gabriel süüdistas USAd selles, et too on vihane CETA ehk Kanada ja Euroopa Liidu kaubandusleppe pärast, kuna see sisaldab aspekte, mida USA TTIPs näha ei taha.

Eksperdid märgivad, et kuigi Gabrieli juhitav majandusministeerium ei ole otseselt soetud TTIP läbirääkimistega, võivad tema avaldused muuta USA ja Euroopa Liidu läbirääkimised veelgi pingelisemaks. Ühtlasi on ministri öeldu tugevas vastuolus Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli sõnadega. Äsja Eestit külastanud Merkel leiab nimelt, et TTIP on “absoluutselt Euroopa Liidu huvides”.

Hetkel kuum