Mait Kraun • 7. september 2016 kell 17:11

Veerand sajandit majanduskriisita

Austraalia lipp  Foto: EPA

Austraalias ei ole majanduskriisi olnud juba veerand sajandit, kirjutab CNN Money.

Viimati oli riigis majandussurutis (vähemalt kaks kvartalit kestev majanduslangus) 1991. aasta esimeses pooles. Šokid, kaasa arvatud 2008. aasta finantskriis, on üle elatud üllatavalt kenasti.

Austraalia majandus kasvas ka selle aasta teises kvartalis, mis tähendab, et 25 aastat ilma majanduskriisita sai äsja täis. Ükski teine arenenud majandus pole niivõrd kaua suutnud vastu pidada, selgub Rahvusvahelise Valuutafondi andmetest.

Viimase veerandsaja aasta jooksul on Austraalia majanduse mootoriks olnud tugev toorainesektor. Hiina nõudlus toorainete järele on olnud suur ning Austraalia on sellest tublisti kasu lõiganud.

„Austraalia erakordne periood, kus SKP on kasvanud 25 aastat järjest, on käinud käsikäes Hiina muljetavaldava majanduskasvuga,“ ütles IHS Markiti Aasia-Okeaania peaökonomist Rajiv Biswas.

Tõsi, Austraalia ei saa toorainetele enam nii palju loota. Hiina majandus kasvab viimase 25 aasta aeglaseimas tempos ning toorainete hinnad on viimastel aastatel tublisti langenud.

Investeeringud Austraalia kaevandussektorisse on järsult vähenenud, aga teised majanduse valdkonnad – näiteks ehitus ja tarbijate kulutused – on olukorda parandanud, ütlevad ökonomistid.

Hetkel kuum