Sirje Rank • 8. september 2016 kell 9:45

Norra majandus saab tuge eluasemeturult

Linnavaade Bergenist  Foto: Scanpix/Reuters

Ülimadalate intressimäärade mõjul on investeeringud Norra eluasemeturul viimase kahe aastaga kasvanud 12%.

See on ületanud investeeringud nafta- ja gaasisektorisse ning on aidanud Lääne-Euroopa suurimal nafta eksportijal vältida majanduse langusse minekut, vahendab agentuur Bloomberg. Võrdluseks on investeeringud nafta- ja gaasisektoris kahanenud 29%.

Nafta hinna langusest vankuva majanduse toestamiseks on Norra keskpank kärpinud baasintressi määra 0,5%-le ning andnud signaali, et intressimäär võib veelgi alaneda. Kinnisvaraturul on aga tugev hoog sees – uute elamispindade ehitus on läinud aastaga võrreldes kasvanud 20% ning nende hinnatõusu tempo on 10 aasta kiireim. Kuna elamuehitusse investeerimisel on impordi osakaal gaasi- ja naftasektoriga võrreldes väiksem, vaid 20%, on elavnemisel selles sektoris majandusele tervikuna suurem mõju.

Majandus saab praegu elamuehituse investeeringutest sama suure positiivse mõju, kui on negatiivne mõju naftasektori investeeringutest,“ ütles Nordea analüütik Eric Bruce.

Küsimus on selles, kui kaua selline ralli võib kesta. Norral on kinnisvarasektori ralliga kurvad kogemused olemas. Täna läkitas Norra finantsjärelevalve rahandusministeeriumile kirja, milles hoiatas turu ülekuumenemise eest ja soovitas n-ö täiendavaid vastumeetmeid. Näiteks omaosaluse osa suurendamist.

Teises kvartalis kasvas Norra majandus oodatust kiiremini. Nafta- ja gaasisektorit ning laevandust arvestamata kasvas SKP eelnenud kvartaliga võrreldes 0,4%. Norra valitsus on ammutanud naftafondist lisa, et nafta hinna langus majandusele liiga tugevalt negatiivset mõju ei avaldaks.

Hetkel kuum