Sirje Rank • 22. september 2016 kell 9:15

Biden Ukrainale: EL võib sanktsioonid lõpetada

USA asepresident Jo Biden  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Liit võib sanktsioonid Venemaa vastu lõpetada, kui Ukraina ei vii ellu lubatud majanduslikke ja poliitilisi reforme, hoiatas USA asepresident Joe Biden.

„Me teame, et kui nad (Ukraina – toim.) annavad Euroopa Liidule ettekäände, on vähemalt viis riiki, kes on praegu valmis ütlema, et meie tahame lõppu Moskva vastu kehtestatud sanktsioonidele," tsiteeris agentuur Reuters New Yorgis Välissuhete Nõukogus esinenud Bidenit.

Vahetult enne seda oli Biden New Yorgis kohtunud Ukraina presidendi Petro Porošenkoga.

Biden ärgitas Ukrainat reforme jätkama, eelkõige energia alal ja kohtusüsteemis, märkides samas, et tingimused USA arvult kolmanda laenugarantii andmiseks mahus kuni miljard dollarit on täidetud.  

Bideni sõnul on ta alates kriisi algusest igal nädalal vähemalt kolm tundi Ukraina liidritega telefonitsi ühenduses olnud, et survestada neid reformikursil püsima. Samal ajal on tal tulnud veenda Saksamaad, Prantsusmaad ja Itaaliat sanktsioone jõus hoidma.

„Euroopas on laialt levinud instinkt öelda: hei, enne kui (Porošenkost) sai president, kuulus see kõik nii või teisiti Venemaale. Pukis oli nende marionett. Mis vahet sellel on? Mis pagana vahe sellel kõigel on? Miks te sunnite meid nendest sanktsioonidest osa võtma,“ ütles Biden.

Saksamaa asekantsler Sigmar Gabriel on praegu koos äridelegatsiooniga Venemaal visiidil, et arutada kahepoolseid ning ELI ja Venemaa majandussuhteid. Gabriel kohtus eile ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Hetkel kuum