Äripäev • 26. september 2016 kell 6:11

Savisaar annab Repsi ja Simsoni leerile vastulöögi

Mailis Reps ja Edgar Savisaar, tagaplaanil Kadri Simson aastal 2012.  Foto: Veiko Tõkman

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, mõned erakonna juhatuse liikmed ja liidrid on seisukohal, et tuginedes Keskerakonna põhikirjale on nn Simsoni, Ratase ja Repsi leeri läbi surutud otsus kõrvaldada peasekretäri ametikohalt Oudekki Loone õigustühine, vahendas Kesknädala peatoimetaja Urmi Reinde.

Reinde rõhutab oma saadetud pressiteates, et erakonna peasekretäri kinnitab ametisse erakonna juhatus esimehe ettepanekul, kuid pädevust välja vahetada peasekretär juhatusel ei ole. Savisaar juhib tähelepanu asjaolule, et peasekretäri kohusetäitja ametikohta põhikirjajärgselt ei eksisteeri, seega on Jaak Aab endiselt lihtsalt Kadri Simsoni nõunik.

"Me ei tunnista tänast Simsoni, Ratase ja Repsi ebaseaduslikku seisukohta. Edgar Savisaar ja teised koosolekul osalenud kutsuvad erakonna liikmeid üles avaldama solidaarsust peasekretär Oudekki Loonele," kutsus pressiteade üles.

Erakonna juhatus on ulatuslikult ületanud oma volituste piire ja seega kaotanud igasuguse legitiimsuse. Erakonna esimees Edgar Savisaar kutsub kokku Keskerakonna korralise kongressi, kus saaksid osaleda kõik erakonna liikmed. Kongress tuleb korraldada mõistliku aja jooksul, kuid enne selle aasta lõppu.

Eile otsustas Keskerakonna juhatus kutsuda erakonna peasekretäri ametist tagasi Oudekki Loone. Peasekretäri kohusetäitjaks määrati juhatuse liige Jaak Aab.

Karilaid ja Klandorf Savisaarega eriarvamusel

Keskerakonna aseesimehe ja riigikogu liikme Jaanus Karilaidi sõnul oli eilne erakonna juhatuse erakorraline kogunemine partei sisereeglitega kooskõlas ning erakonna esimehe ja osa juhatuse liikmete väited koosoleku ning seal langetatud otsuste õigustühisusest ei vasta tõele.

„25. septembril kogunenud erakonna juhatuse koosolek oli igati reeglitega kooskõlas. Meie põhikiri sätestab, kuidas juhatust kokku kutsuda saab ning kõiki reegleid on täidetud. Kohal oli selgelt üle poole juhatuse liikmetest, mis tagas ka vajaliku kvoorumi. Seega on kõik langetatud otsused pädevad ning kuuluvad täitmisele," kommenteeris Karilaid vastuseks saadetud pressiteates.

Tema sõnul kaotas Oudekki Loone juhatuse usalduse ning ei saa seetõttu jätkata peasekretärina.

Keskerakonna aukohtu esimees Kalle Klandorf kinnitab, et Keskerakonna põhikirja kohaselt allub peasekretär erakonna juhatusele ning seega on juhatusel õigus oma tööga mitte hakkama saavat peasekretäri ka ametist vabastada. "Need küsimused ei käi üksikisiku suva järgi, vaid on reeglitega paika pandud. Kõik absoluutse häälteenamusega vastu võetud juhatuse otsused on legitiimsed ning tehtud Keskerakonna tuleviku nimel,“ märkis Klandorf.

Keskerakonna juhatus võttis Loone peasekretäri kohalt maha häältega 9:3.

Hetkel kuum