Ave Lepik • 30 september 2016

Lätis paljastati tohutu maiustuste ümbermärgistamise tsehh

Lätis Jelgavas avastati ühe firma laost suures koguses tarbimise tähtaja ületanud maiustusi, millele trükiti seal uus kuupäev.  Foto: Läti toidu- ja veterinaaramet

Lätis Jelgavas avastati ühe firma laost suures koguses tarbimise tähtaja ületanud maiustusi, millele trükiti sealsamas uus kuupäev ning mis saadeti teiste hulgas Maxima ja Rimi keti kauplustesse.

Läti toidu- ja veterinaarameti inspektorid ning nende kolleegid politsei majanduskuritegude uurimise büroost avastasid firmale Triom kuuluva lao, kus kohendati vananenud kuupäeva peaaegu 10 tonnil maiustustel, peamiselt olid need kommid, šokolaad, jäätis, küpsised, vahendas täna Läti rahvusringhääling.

Läbiotsimise ja kontrolli käigus selgus, et Triom tegi Lätis koostööd suurte kaubanduskettidega, kelle seas olid Maxima, Rimi, Mego ja Elvi.

Politsei leidis laost ka aegunud kuupäeva kustutamise vahendid ning 26 pitsatit ja templit, millega kanti pakendile uued andmed.

Laos pakendati kaupa ka ümber. Kaubad, mille tarbimistähtaeg oli lõppenud, võeti originaalpakendist välja ning segati kokku suurde karpi, millele kleebiti uus kuupäev ja uus partii number, ning samas valmistati kaubale ka uued saatedokumendid.

Läti majanduskuritegude uurijate sõnul puutuvad nad sellises ulatuses võltsinguga kokku esimest korda. Kurjategijate haardest annab tunnistust nende tehniline varustus ning võltsingute tase – uut markeeringut oli peaaegu võimatu märgata. Pettust saab avastada alles pakendi lähemal uurimisel, kui kõrvuti võrrelda originaalkuupäevaga etiketti ja ületrükki.

Veterinaar- ja toiduamet kutsub kõik Triomi laost väljasaadetud kaubad kõigist kauplusekettidest tagasi. Firma enda tegevus on peatatud ning algatatud uurimine.

Hetkel kuum