Fredy-Edwin Esse • 8. november 2016 kell 17:40

Täna selgub, kes saab USA presidendiks

USA presidendikandidaadid Hillary Clinton ja Donald Trump  Foto: EPA

Valijad üle kogu Ameerika Ühendriikide käivad täna valimisjaoskondades enda lemmiku poolt hääletamas ja pärast pikka valimisperioodi saab lõpuks selgeks, kellest saab järgmine USA president.

Täna hommikul idaranniku aja järgi kell 8 käis demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton koos oma abikaasa Billiga New Yorgi osariigis hääletamas.

“Väga alandlikuks tegev kogemus,” vastas proua Clinton küsimusele, mis tunne on enda poolt hääl anda.

Clintoni vastaskandidaat Donald Trump käis oma abikaasa Melania ja teiste pereliikmetega New Yorgi linnas hääletamas. Trumpilt küsiti taas kord, kas ta tunnistaks Hillary Clintoni võitu, mispeale miljardär vastas: “Eks me näe.”

USA valijad hääletavad küll kandidaatide poolt, kuid neid lähevad esindama valijamehed 19. detsembril toimuval hääletusel. Kokku on võimalik saada 538 valijamehe hääled, kuid võitmiseks piisab lihtsast enamusest ehk 270 häälest.

Varahommikuks võib võitja selge olla

Kui kõik läheb Hillary Clintoni jaoks hästi ja ta võidab kõik osariigid, kus talle praegu võitu ennustatakse, siis tema võit võib juba selguda idaranniku aja järgi kell 21 ehk Eesti aja järgi umbes kell 4 hommikul.

Kui Trump suudab kaalukeele osariikides võidud võtta ja jõuda 270 valijameheni, siis tema võit võib kõige varasemalt kindel olla kohaliku aja järgi kell 22 ehk Eestis kell 5 hommikul.

Poliitikasait FiveThirtyEight prognoosib praegu Clintoni võiduvõimaluseks 68,1% ning Donald Trumpi võimalus võita on 31,8%.

Äripäev alustab valimispäeva otseblogiga täna õhtul kell 22:00. Veeda meiega see harukordne öö.

Hetkel kuum