Sirje Rank • 14. november 2016 kell 9:51

Rootsi ootab välismaalt ehitajaid

Jonas Högset  Foto: Andres Haabu

Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutab täna taas, et Rootsi vajab hädasti elamispindade põua leevendamiseks ning Euroopa Liidu kõrgeimate ehituskulude alla toomiseks abijõudu.

Ära mainitakse ka Rootsi kohalike omavalitsuste ehitusettevõtete ja nende katusorganisatsiooni SABO hiljutist visiiti Balti riikidesse, mille käigus otsiti potentsiaalseid peatöövõtjaid, kes tuleksid Rootsi ehitama.

„Need on äärmiselt huvitavad ettevõtted, kes on tegutsenud juba pikka aega ja kelle ehituskvaliteet on fantastiline. Kui võtta kokku nende reisil kaasas olnud (Rootsi) kohalike omavalitsusettevõtete muljed, siis olid nad nähtust meeldivalt üllatunud,“ ütles SABO uusehituse eest vastutav Jonas Högset, kes selle delegatsiooniga Eestit väisas ja ka Äripäevale intervjuu andis.

Rootsi probleem on, et liiga vähe on ehitatud eriti üürikortereid, mis nüüdseks, kus elamispindade põua muudab veelgi akuutsemaks suur pagulaste tulv, on akumuleerunud kriisiks.

Riik on kahvlis - nii kõrgete ehitushindade juures on raske ehitada pindu, mida inimesed üürida jaksaks. Rootsi ettevõtetel on küllalt tegemist ka tulusamate projektidega. Nii vaadataksegi ehitusturule konkurentsi lisamiseks ja abijõudude leidmiseks välisriikide poole. Lisaks hiljutisele visiidile Balti riikidesse on võimalusi kombatud Poolas ja Saksamaal.

Kuni kõik toimub vastavalt Rootsi reeglitele, ei näe Rootsi ehitajad välismaalt abi kutsumises ohtu, ütles lehele Björn Wallgren Rootsi ehitusettevõtete katusorganisatsioonist Sveriges Byggindustrier.

Hetkel kuum