Sirje Rank • 16. november 2016 kell 7:30

Rootsi keskpank tahab e-rahaga ajalugu teha

Rootsi kroon praegu veel paberis  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi keskpank, mis lasi 1660ndatel aastatel esimesena maailmas käibele paberkupüürid, kaalub nüüd esimese suurema keskpangana digitaalse raha käibele võtmist.

Selleks kannustavad rootslaste muutunud harjumused – üksi 2009. aastast on sularaha kasutus riigis 40% vähenenud. Eelistatakse muid ja mugavamaid makseviise.

Rootsi keskpanga asekuberner Cecilia Skingsley rääkis intervjuus ajalehele Financial Times, et pank käivitab projekti, mille eesmärk on läbi mõelda ja läbi arutada, kuidas selline digitaalne raha peaks toimima ja millised võivad olla probleemid. Otsus niinimetatud e-kroonide kasutuselevõtu kohta tahetakse teha lähema kahe aasta jooksul.

„See on niisama revolutsiooniline kui paberraha 300 aastat tagasi. Mida see tähendaks rahapoliitikale ja finantsstabiilsusele? Kuidas see peaks toimima: kas see peaks olema taaslaetav kaart, äpp või mingi muu lahendus?“ kirjeldas Skingsley seda, mille üle mõeldakse.

Ja mõelda on omajagu - kas see tähendaks kontot keskpangas? Kas sellise raha kasutamine jätab jälje maha? Jne.

Nõudlus digitaalse raha järele on ilmne, erasektor juba katsetab. Skingsley sõnul ei saa avalik sektor siin pealtvaatajaks jääda.

Hetkel kuum