Vene rubla jätkab võidukäiku

16. november 2016, 13:45
Rublad.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161116/BORS/161119774/AR/0/AR-161119774.jpg
Ainult tellijale

Rubla kurss on sel aastal tugevalt euro vastu tõusnud, asetsedes Bloombergi valuutaedetabeli tipus.

Kui aasta alguses julgesid mõned fondijuhid öelda, et rubla on Venemaa nõrga majandusolukorra pärast omadega õhtul, siis aasta teine pool tõestab hoopis vastupidist: rubla on teiste valuutade vastu tugevalt tõusnud, kuna usutakse, et halvim on Vene majanduses möödas.

Bloombergi tabelist selgub, et kosuma on hakanud Norra kroon, tabeli tipust leiab ka Jaapani jeeni ning üllatuslikult Islandi krooni. Kõik valuutade võrdlused on arvestatud euro suhtes.

Venemaa - armastatud ja vihatud

Aasta alguses ütles riskifondijuht Bill Browder, et Venemaa keskpank valetab enda reservide suuruse kohta ja tõenäoliselt on need poole väiksemad kui väidetakse. „Vene keskpank väidab, et tal on reserve 360 miljardi dollari väärtuses, kuid paljud ütlevad, et reservide suurus on umbes 150 miljardit dollarit,“ ütles Browder jaanuaris Forbesile.

Mõni kuu hiljem ütles arenevatele turgudele investeeriva varahalduri Templeton Emerging Marketsi tegevjuht Mark Mobius, et Venemaa pakub investorile sajandi võimalust. „Venemaa on väga odav. Probleeme valmistavad aga sanktsioonid ja nende tõttu ei saa paljud sinna investeerida. Kui sanktsioonid ära kaovad, saab Vene aktsiaturul minna väga hästi,“ ütles Mobius.

Ja just Venemaale Krimmi annekteerimise eest kehtestatud sanktsioonid ongi need, mille äsja USA presidendiks valitud Donald Trump võib ära kaotada. Seda on selgelt väljendanud ka analüütikud. „Märkimisväärselt on suurenenud tõenäosus, et Venemaa-vastased sanktsioonid tühistatakse,“ ütles Reutersile Renaissance Capitali peaökonomist Charles Robertson. „See parandaks Venemaa investeerimiskliimat.“

Usku Vene majandusse näitab ka investorite meelestatus, sest rublapõhine Venemaa börsiindeks Micex on sel aastal tõusnud 15%, dollaripõhine RTSI lausa 30%.

Trumpi võit polnud see, mida Jaapan tahtis

Jaapani jeen on sel aastal euro suhtes tõusnud peaaegu 13%, kuid tegelikult meeldiks Jaapanile hoopis nõrk jeen, kuna siis on lihtsam hoida 10aastase tähtajaga riigivõlakirja tootlust nullprotsendi peal ning raha juurde trükkida.

Pärast seda, kui Trumpi võit oli eelmisel nädalal kindel, reageeris jeen üle 3% tõusuga ning Jaapani börs kukkus 5%.

Jaapani investoritele ei meeldinud Trumpi võit, kuna kardetakse, et äärmuslike väljaütlemistega tuntuks saanud Trump võib tuua tagasi 1990ndate USA ja Jaapani kaubanduspinged. Siis oli Bill Clintoni administratsioonil suur oht sattuda kaubandussõtta Jaapaniga ning kahe aasta jooksul, mil vaieldi luksusautode tariifide üle, tugevnes jeeni kurss dollari suhtes 20%.

Tesla tõstab Hiinas autode hinda

Hiina jüaan on sel aastal langenud dollari suhtes üle 5%, kuid euro suhtes on langus olnud ainult alla poole protsendi. Kuna vahetuskurss on liikunud USA autotootja Teslale ebasoodsas suunas, teatas Tesla hiljuti, et tõstab alates 22. novembrist kõikide enda mudelite hindu Hiinas 5%-8%. Bloombergi andmetel on jüaan langenud dollari suhtes 8 aasta põhja.

Poola ei kiirusta euroalasse

Peagi Poola keskpanga nõukogu liikmeks saav Rafal Sura ütles hiljuti, et ei pea võimalikuks Poola ühinemist euroalaga enne 2022. aastat. Sura on veendunud, et nõukogu üks prioriteete on kaitsta keskpanga iseseisvust.

Hiljuti rahustas Sura välisinvestoreid, öeldes, et Poola majanduse elavdamiseks pole vaja keskpangalt uusi meetmeid. „Mina ei näe vajadust, et oleks tarvis kasutada samu meetmeid, mida on kasutanud kriisi sattunud majandused,“ vahendas Reuters ta sõnu.

Sura väljaütlemised tulid pärast seda, kui OECD langetas Poola järgmise aasta majanduskasvu prognoosi 3,6%-lt 3,4%-ni. OECD teatel on investeerimisaktiivsus Poolas sel aastal kokku tõmbunud, kuid see peaks elavnema järgmisel aastal, kui Euroopa Liidu toetusi uuesti kasutama hakatakse.

Vaatamata kiiremale kasvule, kui seda on Euroopa Liidu keskmine, on Poola valuuta sel aastal olnud euro suhtes üks nõrgimaid, olles halvemuselt kuues.

Imeriik Island

Islandi kroon on sel aastal kerkinud paremuselt maailma kolmandaks valuutaks. Põhjus peitub selles, et riigi majanduskasv on saanud hoo üles ning väljutakse kapitalikontrollidest, mis kehtestati 8 aastat tagasi finantskriisi ajal.

„Viimase kahe aastaga on meie majanduses toimunud suur muutus,“ ütles Islandi ülikooli majandusprofessor Asgeir Jonsson Bloombergile. „Islandil on suur jooksevkonto ülejääk, mis on krooni kursile olulist mõju avaldanud. Meil oleks süsteemi tasakaalustamiseks vaja kapitali väljavoolu.“

Islandi valitsus tegi ettepaneku lubatada igal Islandi kodanikul investeerida välismaale kokku 100 miljonit krooni ehk 824 000 eurot. „See on väga suur samm astumaks normaalsuse suunas,“ ütles Islandi rahandusminister Bjarni Benediktsson. Kapitalikontroll kaob täielikult järgmise aasta 1. jaanuarist.

Norra ja Rootsi samas paadis ei sõua

Kui Norra kroon on sel aastal kerkinud tugevaimate valuutade hulka, siis Rootsi kroon on halvemuselt kolmas.

Norra krooni käekäik on üsna palju seotud sellega, kuidas liigub nafta hind. Nafta hinna põhi on analüütikute sõnul seljataga ning Norra keskpank andis märku, et enam ei võeta kasutusele uusi meetmeid majanduse elavdamiseks. Taolised meetmed on alati toonud kaasa valuuta nõrgenemise.

Norra keskpank enda valuutal nõrgeneda ei lase, kuid Rootsi keskpank seevastu teeb seda rõõmuga. Vaatamata tugevale majanduskasvule ja jooksevkonto ülejäägile, on Rootsi kroon Briti naela ja Mehhiko peeso järel kolmas halvim valuuta maailmas.

Põhjus, miks Rootsi keskpank laseb valuutal nõrgeneda, on see, et inflatsioon pole seal, kus ta plaani järgi peaks olema. Analüütikute arvates on Rootsi keskpank läinud pisut liiga kaugele ning aeg oleks tõmmata pidurit valuuta nõrgenemisele. „Iga kord, kui krooni kurss nõrgeneb, jäävad rootslased aina vaesemaks,“ ütles Nordea AB ökonomist Torbjorn Isaksson Bloombergile.

Halvim Briti nael. Briti nael on pärast Brexitit jätkuvalt nõrgima esitusega valuuta maailmas. Samuti leiab edetabeli põhjast Mehhiko peeso, mis tegi järsu kukkumise pärast Donald Trumpi presidendiks saamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. November 2016, 13:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing