Tehing suurtootjaga aitab Eesti idul Euroopat valitseda

VitalFieldsi asutaja ja juht Martin Rand.  Foto: Erik Prozes
Kristel Härma • 21. november 2016 kell 14:00

Maailma viie suurima põllumajandusettevõtte hulka kuuluva Monsanto tütarettevõte hakkab Eesti idufirma VitalFields ostuga Euroopa turge üle võtma.

VitalFieldsi meeskond liitub Monsanto tütarettevõttega The Climate Corporation, kes tegeleb USAs samuti põllumajandustarkvaraga. „Nende eesmärk on sama – teha põllumehel elu lihtsamaks ja tema tootmine efektiivsemaks, et tal jääks rohkem raha tasku. Ja nendega kahtlemata me saame seda teha kiiremini ja laiemalt,“ ütles idufirma VitalFields loonud ja seda juhtiv Martin Rand.

Tänavu jaanuaris investeeris USA põllundushiid Monsanto oma tütarettevõtte Monsanto Growth Ventures kaudu koos Arengufondi investeerimisettevõtte SmartCapiga Vitalfieldsi 1,1 miljonit eurot. SmartCapi investeeringute haldur Stanislav Ivanov ütles, et nende jaoks oli tegemist klassikalise väljumisega, kus Monsato ostis nad strateegilise investorina välja.

„See on üks sellistest stsenaariumitest, kus suur valdkonna liider teebki oma riskiinvesteeringute fondi, mille kaudu ta kõigepealt siseneb selleks, et näha lähemalt neid kõige huvitavamaid ja potentsiaalikamaid innovatiivseid ettevõtteid valdkonnas. Kui mõni ettevõte on selgelt muutumas liidriks, siis sellised suured leiavad, et nüüd on õige aeg nad ära osta ja siis nad omandavad sada protsenti,“ selgitas Ivanov Monsanto strateegiat.

WeatherMe OÜ

Ettevõtte käive oli möödunud aastal üle 70 000 euro.

Kahjum ületas eelmisel aastal 400 000 eurot.

Monsanto

Ettevõtte käive oli eelmisel aastal üle 14 miljardi euro. 

Ärikasum oli möödunud aastal ligikaudu 3,3 miljardit eurot.

Ivanov märkis, et põllumajandustarkvara vallas on viimase kahe-kolme aasta jooksul läinud konkurents Euroopas tihedamaks ning erinevates riikides on tekkinud samu probleeme lahendavaid idufirmasid. „Ma usun, et nüüd on tunduvalt suurem tõenäosus, et VitalFields ikkagi säilitab oma juhtiva positsiooni ja mõne aja pärast on domineerival positsioonil,“ leidis Ivanov.

Rand sõnas, et järgmiste aastate jooksul tahaksid nad laieneda kõikidesse suurtesse Euroopa põllumajandusriikidesse. „Praegu suurimad, mis meil kaetud on, on Saksamaa, Poola ja Ukraina – neid on veel palju katta,“ ütles ta. Ivanovi sõnul on VitalFields kõigil neil kolmel tähtsamal Euroopa põllumajandusturul üsna kiiresti kasvamas ja nad suudavad kindlasti samasugust kiiret kasvu näidata ka teistel turgudel. Katmata on neil veel Hispaania ja Prantsusmaa. Ivanov ütles, et üle-Euroopalist turuosa on tunduvalt raskem saavutada kui USAd vallutada, kuid turu maht on Euroopas ikkagi väga suur.

Rand sõnas, et praegu on nende süsteem põhiliselt põllumajandusettevõtte haldustarkvara, mille abil saab põllumees oma põllutegevusi planeerida, juhtida ja pärast analüüsida. Tulevikus tahaksid nad aga liikuda automaatse konsulendi teenuse poole, et ka väikses mahus tegutsev põllumees saaks lubada endale professionaalset tema põldudele ja talule mõeldud nõuandeteenust. 

Rand rääkis, et põllumeeste elu on tohutult keeruline: põllumees peab iga otsusega, mis ta põllul teeb, arvesse võtma mulla tüüpi, mulla lõimist, kultuuri, sorti, taimekaitse plaani, väetusplaani, ilma ja maailmaturu hindasid. "See on ühele inimesele tema peas väga suur ülesanne. See on väga keeruline isegi Excelis lahendada," ütles Rand, miks on oluline põllumeestele sellist teenust pakkuda. "Meie eesmärk on pakkuda sellist teenust hästi laialt ja sellise tugeva partneriga saame me seda palju paremini teha kui üksinda," oli ta kindel.

VitalFieldsi, ärinimega WeatherMe OÜ, asutasid 2011. aastal endised Skype’i ja Playtechi Eesti töötajad. Nüüdseks pakub ettevõte oma teenuseid nii Eestis kui ka Euroopa suurtes põllumajandusriikides, eesmärgiga muuta põllumajandusettevõtte juhtimine efektiivsemaks ja täielikult paberivabaks. 

Monsanto on suurim seemnetootja ning geneetiliselt muundatud põllukutuuride tootja; ettevõte on viimased kakskümmend aastat olnud suurim maisi ja sojaubade tootja USAs. Monsato müüb oma toodangut ka välisturgudel, sh Ladina-Ameerikas ja Indias.

Hetkel kuum