Mait Kraun • 26. november 2016 kell 7:00

India rahandussüsteemi tabas kaos

1000ruupiased rahatähed Indias  Foto: EPA

India valitsus plaanib vanad rahatähed uute vastu vahetada, aga plaan on vett vedama läinud, sest inimestel on väga raske uusi pangatähti kätte saada.

Valitsus muutis vanad 500 ja 1000 ruupia suurused rahatähed 8. novembril kehtetuks. Ühtlasi anti riigi elanikele aega kuni 30. detsembrini, et oma vanad rahatähed uute vastu vahetada.

Neljapäeva hilisõhtul muutis valitsus aga reegleid. Nüüd ei saa inimesed vanu rahatähti pankades uute vastu vahetada. Nad peavad selle raha kõigepealt pangadeposiidile panema ja alles siis on vahetus võimalik.

570 miljonil inimesel puudub pangakonto

See on tekitanud tõsiseid probleeme, sest 570 miljonil indialasel ei ole pangakontot, selgub Maailmapanga andmetest. Nad peavad kõigepealt pangas konto avama ja selle eelduseks on õigete dokumentide olemasolu.

Seejärel peavad nad ootama nädala, et nende maksekaart valmis saaks – enne seda raha kasutada ei saa. Isegi kui kõik läheb hästi ning kaart on olemas, saab sellega päevas pangast kätte vaid 2000 ruupiat (veidi alla 30 euro). Nädalas saab välja võtta 24 000 ruupiat (veidi üle 300 euro).

Mainitud rahatähed (500- ja 1000ruupiased) moodustavad ringluses rahast üle 80 protsendi. Valitsuse seatud piirangud tähendavad sisuliselt seda, et osa indialaste rahast konfiskeeritakse. See võib riigi majandusele aga piduri peale panna, sest suurem osa tehingutest tehakse just sularahas. Sularaha puudus mõjutab eriti rängalt ehitust, kinnisvarasektorit ja jaemüüki.

Pankades on kaos

Inimesed maksavad hädavajalike teenuste eest vanade rahatähtede, 100ruupiastega. Nendest kupüüridest tavaliselt aga ei piisa, sest neid pole eriti palju ning kehtetuks muudetud rahatähti need asendada ei suuda. Lisaks keelduvad paljud poed uusi 2000ruupiaseid vastu võtmast, sest ei taha oma nappi vahetusraha ära anda.

Peaminister Narendra Modi otsustas vanad pangatähed ootamatult kehtetuks muuta – tema sõnul oli põhjus selles, et riigis levis korruptsioon ja maksudest hoidumine, millele suured rahatähed kaasa aitasid.

Rahatähtede vahetus on tekitanud pankades ja pangaautomaatide juures kaose. Pangad ei suuda inimesi teenindada ja paljud automaadid on katki.

India Keskpank ütles, et hoiab oma filiaalid lahti ning kõik soovijad võivad oma rahatähed nende juures ümber vahetada. Probleem on aga selles, et filiaale on terve riigi peale 19, elanikke aga 1,3 miljardit.

Hetkel kuum