Pille Ivask • 26. november 2016 kell 6:45

Kuidas elada alla võimete?

Ka 10 euro säästmine kuus võib anda pika aja peale märkimisväärseid tulemusi.  Foto: EPA

Paljud investorid Eestis ja välismaal on öelnud, et rikkaks saamise valem on elada alla oma võimete. Kuidas see aga tegelikult välja näeb? Vaatame asja kavalate säästmisnippide poole pealt.

Raha koguneb aeglaselt ning üleöö rikkaks ei saa meist enamasti keegi. Seega on väga tähtis seada pikaaegsed eesmärgid ning nende nimel tasapisi tööd teha ehk raha kõrvale panna. Kuidas seda aga teha, kui tundub, et kogumishoius suureneb väga aeglaselt?

Väldi kiusatusi

Me näeme rikkaid ja edukaid pea igal sammul: linnas, kus elame, televiisoris, mida vaatame, internetisaitidel, mida külastame ning meedias, mida jälgime. Seega on üsna raske end panna uskuma, et meile selline elu ei sobi ning et kasinus on palju etem. Nagu ütlevad klassikud, me ihaldame seda, mida iga päev näeme.

Selleks, et veidigi kiusatust uhkete asjade järele vähendada, on mõistlik need silma alt ära saada.

MarketWatch soovitab, et kasulik on lõpetada teatud uudiskirjade ning kataloogide tellimine. Samuti mitte lapata kliendilehti, kui tead juba ette, et midagi sinu jaoks hädavajalikku seal pole. Ja kui teed uue kliendikaardi, ära märgi ristikest kasti, millega lubad endale reklaami saata.

Sea kindel eesmärk

Kui raha kogumine on sinu jaoks raske, mõtle välja kindel eesmärk, mille nimel sa säästma hakkad. Olgu selleks näiteks pangalaenu tasumine, eluasemelaenu sissemakse või reisi jaoks mõeldud raha. Paljudel on nõnda kergem oma eesmärke saavutada.

Tõsi, sageli võib ette tulla ootamatusi. Sellega tuleks aga juba rahakogumise alguses igaks juhuks arvestada ning ennast varakult häälestada, et hoolimata takistustest lähed sa oma kogumisplaaniga edasi.

Jahi soodustusi

Väljaanne Business Insider kirjutab, et paljud rikkad ja edukad on hinnateadlikud ning mõtlevad ostud pikalt läbi. Samuti julgevad nad pidada müüjatega läbirääkimisi ning välja kaubelda võimalikult soodne diil.

Näiteks uue auto ostmise puhul soovitab väljaanne pidada automüüjaga pikki ja põhjalikke läbirääkimisi, et hinnas alla saada.

Ka jaekaupade puhul tasuks suuremad ostud teha just soodusmüükide ajal, mil häid kvaliteetseid kaupu saab tavahinnast märkimisväärselt odavamalt.

Alusta varakult

Portaal DailyWorth kirjutab, et raha säästmisega ei tasu viivitada, sellega tuleb hakata pihta kohe. See tähendab, et enese distsiplineerimiseks on vaja panna kõrvale raha ka siis, kui väljaminekud on harjumuspärasest suuremad. Ära mängi mõttega raha koguma hakata, vaid hakka kohe pihta. Piisab ka väikestest summadest, et midagi kogunema hakkaks ning säästmisharjumus tekiks.

Tee püsikorraldus

Mis puudutab finantsdistsipliini, on inimene sageli iseenda suurim vaenlane. DailyWorth soovitab säästmisharjumuse tekkimiseks teha pangas püsikorraldus ning kanda endale iga kuu üle kindel summa. See aitab vältida olukorda, kus sa enda kogumis- või investeerimiskontole ühel või teisel põhjusel raha kanda ei raatsi. Samuti suureneb nii tõenäosus, et raha tagasikandmine arvelduskontole muutub sulle emotsionaalselt raskemaks, kuna sa justkui tunned, et petad ennast.

Hetkel kuum