Pille Ivask • 19. detsember 2016 kell 5:45

Taani valmis suureks erastamiseks

SASi lennukid Arlanda lennuväljal Stockholmis  Foto: Scanpix/Reuters

Taani rahandusminister Kristian Jensen teatas, et riik on valmis maha müüma riigiosalused kõigis strateegiliselt väheolulistes ettevõtetes.

Taani valitsuskabinet on selgelt teatanud, et ei näe mõtet riigil omada osalust ettevõtetes, mis konkureerivad eraettevõtetega. Jensen märkis, et praegu pole tal veel konkreetset nimekirja ettevõtetest, mille osalused plaanitakse müüa, ent on selge, et nimistuga tullakse tulevikus välja.

“Nii valitsus kui ka seadusandjad peaksid selleks valmis olema, ent samuti peame me jälgima turgu, et leida võimalikud ostjad,” nentis minister.

Taani omab osalusi Kopenhaageni lennujaamas, Taani Lotos ja Taani Raudtees. Samuti on Taanil 14% suurune osalus lennufirmas SAS. Rootsi ja Norra teatasid oktoobris oma osaluse vähendamisest lennufirmas ning lisasid, et lõpuks soovitakse osalusest sootuks loobuda.

Taani vähendas sel aastal osalust tuulikufirmas Dong Energy. Ettevõte viidi osaliselt börsile, IPO suuruseks oli 15 miljardit eurot. Dongi aktsiate avalikul esmapakkumisel osales 36 000 investorit. Suurim aktsionär on rohkem kui 50%ga Taani valitsus, Goldman Sachsile kuulub kahe fondi kaudu umbes 19 protsenti ettevõttest. Jensen märkis siiski, et praegu pole plaanis riigi osalust Dong Energys vähendada.

Hetkel kuum