Berliini veokirünnakus uus kahtlusalune

Berliinis rammis terrorist veokiga jõuluturgu.  Foto: epa
Äripäev • 21. detsember 2016 kell 11:43

Saksamaa siseminister Thomas de Maiziere teatas täna, et uusaastaööl on üle kogu riigi kõrgendatud turvameetmed – otsus võeti vastu pärast esmaspäevast Berliini veokirünnakut, milles hukkus 12 inimest.

Intervjuus ajalehele Bild ütles Maiziere, et võimud ja korrakaitsjad annavad endast kõik, et ennetada võimalikke rünnakuid, samas üritades mitte häirida kodanike tavapärast elurütmi.

Uus kahtlusalune – tuneeslane

Samal ajal jätkuvad Saksamaal mehe otsingud, kes istus jõuluturul rahvast ramminud veoki roolis ja kes pärast tapatööd sündmuskohalt põgenes. Uurijatel on praeguseks uus kahtlusalune.

Portaal Spiegel Online kirjutab, et politsei otsib Tuneesiast pärit meest, kelle isikutunnistus leiti rahvasse sõitnud veokist kaasreisija istme alt. Kahtlusalune on pärit Tuneesia lõunaosast Tataouini linnast, tema sünniaasta on 1992, vahendab portaal oma politseiallika infot. Spiegel kirjutas oma allikale tuginedes, et isikutunnistus, mille kahtlusalune veokisse jättis, oli põgeniku staatuse tunnistus.

Seni kahtluse all olnud mees, kes tabati varsti pärast rünnakut, vabastati eile õhtul, sest politsei kinnitusel polnud piisavaid tõendeid, et siduda teda juhtunuga ning esitada süüdistus.

Nüüd kirjutab Saksa meedia, et turul toimunuga võib olla seotud mitu inimest, kes on jooksus ning tõenäoliselt relvastatud – seepärast on Berliinis kasutusel kõrgendatud ohutusmeetmed.

Jooksus veokijuht

Vabaks lastud kahtlusalune, kes tuvastati kui Pakistani kodanik Naved B, eitas oma osalust rünnakus. Politsei suhtus algul tema juttu kahtlusega, kuid ka sündmuspaigalt kogutud asitõendid ei näidanud pakistanlase seost veokiga.

Nüüd on Saksa võimud ametlikult tunnistanud, et rünnaku eest vastutaja(d) on endiselt vabaduses. „Me ei rahune enne, kui kurjategija või kurjategijad on tabatud,“ rõhutas ajakirjanikele de Maiziere.

Berliini linnapea Michael Müller teatas, et pealinnas on rakendatud kõrgendatud turvameetmed: tänavatel on politsei lisapatrullid, jõuluturgude juurde on paigaldatud tõkised, et takistada samasuguseid rünnakuid. „Praeguses olukorras tuleb olla tähelepanelik ja mitte kaotada valvsust. Kuid avalikes kohtades viibimine on täiesti ohutu. Paanikaks pole põhjust,“ ütles linnapea.

Islamiriik võttis esmaspäeval toimunu eest vastutuse, nimetades ründajat „ISISe sõduriks“, kes vastas üleskutsele rünnata nende riikide elanikke, kes kuuluvad USA juhitavasse džihaadivastasesse koalitsiooni. Kuid Islamiriigi teadet ei võeta lõpliku tõena, sest nad ei ole esitanud mingeid tõendeid ega ka ründaja nime.

Saksamaa prokurör Peter Frank märkis siiski, et ründaja stiil ja valitud sihtmärk viitab islami äärmuslusele. Siseminister de Maiziere oli aga hinnangus vaoshoitum, öeldes, et juhtunuga seoses uuritakse mitut versiooni.

Hetkel kuum