Alamäe: peame tegema kergelt hullumeelseid käike

Foto: Andras Kralla
Kaisa Gabral • 23. detsember 2016 kell 10:45

Äripäeva aasta ettevõtja tiitlile kandideerinud Priit Alamäe sõnul peab Eesti ühiskond olema leidlik ning vajadusel tegema isegi hullumeelsena näivaid käike.

"Eesti majandusele oli lõppev aasta pealtäha rahuldav, aga mulle teeb jätkuvalt muret meie majanduse pikaajaline konkurentsivõime," märkis Alamäe.

Esiteks teeb teda murelikuks kapitaliturg – instrumentide mitmekesisus, kapitali hind ja kättesaadavus Eesti ettevõtete jaoks. "Demograafia on meie vastu ja kogu maailm meie ümber on habras. Me peame ühiskonnana olema leidlikud ja valmis tegema käike, mis esialgu võivad tunduda selgelt liiga ambitsioonikad ja ehk isegi kergelt hullumeelsed," märkis ettevõtja.

Järgmisele aastale läheb Nortal vastu positiivse ootusärevusega. "Oleme viimastel aastatel oluliselt sisemist efektiivsust parandanud ja investeerinud uute turgude avamisse, tootearendusse ja meeskonna võimekuse kasvatamisse. Ajalugu näitab, et kui tugev meeskond teeb pühendumusega tööd, siis ühel hetkel annab see ka tulemuse. Oleksin väga pettunud, kui me tuleval aastal ei suuda head kasvu näidata,“ oli Alamäe optimistlik.

Möödunud aasta ettevõtjaks valiks tema Raul Kirjaneni. "Ta on oma nišis üles ehitanud maailmatasemel ettevõtte, julgeb võtta suuri riske ja ta on tõeliselt rahvusvahelise haardega," selgitas Alamäe.

Mark IT juhit ja omanik Andres Agasild peab aasta ettevõtjaks Rain Lõhmust  Foto: Veiko Tõkman

Eestis on lihtne äri teha

Äripäeva aasta ärimehe nominendi ning Markiti juhi ja omaniku Andres Agasilla hinnangul on Eestis üldiselt lihtne äri ajada. 

„Meie vaatenurgast on Markiti käibest ca 20% Eestiga seotud ja Eesti on eraldivõetuna endiselt suurim turg. Samas muretseme aasta aastalt üha rohkem teiste turgude olukorra pärast. Jätkuvalt võib öelda, et võrreldes enamike teiste riikidega, kus meil on tegutsemise kogemus, on Eestis äritegemise üldine lihtsus ja ettevõtluskliima väga hea," märkis Agasild.

Nagu kõigile välisturgudel tegutsevatele ettevõtjatele, on ka nende ettevõtte jaoks oluline peale majanduse hea seisu ka üldine konkurentsivõime – on vaja väga palju targalt tööd teha, et konkurentsieelist luua ja säilitada.

"Markiti viimase viie aasta keskmine orgaaniline kasv on olnud 22% aastas ning näeme head potentsiaali ka edaspidi. Kui 2015 käive oli meil 63,5 miljonit eurot, siis 2016 jõuame 80 miljonini. Orgaaniline kasv oli sealjuures 15% ning kogukasv 25% seoses ettevõtte ostuga Norras. Ootused järgmisele aastale on sarnaselt tugevad – väljakutseks on nüüd 90–100 miljonit eurot. Selle kasvu taga pole vaid see ega eelmine aasta, vaid pikem periood. Võib öelda, et 2017 ootuste täitmiseks tegime läbi laienemise eeltööd juba 2010,“ rääkis Agasild.

Aasta ettevõtteks võiks tema sõnul pidada LHVd ning aasta ettevõtjaks Rain Lõhmust. "Silma on jäänud LHV - Eesti kapitalil põhinev pank, mis on kiirelt arenenud tugevaks partneriks ning alternatiiviks välispankade kõrval nii era- kui äriturul. Sümpaatne on ka laiemalt nende Eesti kapitalil baseerumise egiid ja kui kitsalt enda valdkonna pilguga vaadata, siis ka väga heal tasemel e-lahendused nii disaini, sisu kui ka kasutuslihtsuse poolest. Puhtalt isikliku mulje, kokkupuudete ja positiivse partnerkogemuse põhjal ütleksin antud olukorras, et aasta ettevõtja võiks olla Rain Lõhmus," märkis Agasild.

Hetkel kuum