Uue aasta 9 raamatusoovitust

Foto: Veiko Tõkman
Hele-Maria Taimla • 30. detsember 2016 kell 5:00
Uudised
Ainult tellijale

Äripäev küsis seitsmelt ettevõtjalt lugemissoovitusi järgmiseks aastaks.

Kui mõni väärtustab ennekõike praktilisi soovitusi, mida kollektiivis ellu viia, siis teine tunneb vajadust õppida tundma inimloomust.

Muretsemise asemel otsi lahendusi

Taavi Jakobson, Kodasema OÜ kaasasutaja

Soovitan lugeda Steven Kotleri ja Peter H. Diamandis’e “Abundance: The Future Is Better Than You Think”.

See on reaalse elu näidetega illustreeritud optimistlik nägemus sellest, kuidas loovus lahendab ühiskonna ees seisvaid suurimaid probleeme (energianälg, reostumine, puhta vee puudus jms). Moraal: muretsemise asemel tasub oma aeg ja energia investeerida lahenduste leidmisse.

Teine raamat oleks Marc J. Seiferi “Wizard: The Life and Times of Nikola Tesla: Biography of a Genius”. See on põhjalik käsitlus Nikola Tesla eluloost, leiutistest ja heitlustest. Õppematerjal tänapäeva leiduritele, innovaatoritele ja “start-up’ijatele”. Innustava poole pealt: kuidas võimatu on võimalik võimalikustada. Hoiatavalt poolt: kuidas tunnetada, mil määral on maailm valmis su geniaalseid leiutisi vastu võtma. Tesla liikus suure visiooni poole, samas sai raadio leiutaja kuulsuse väikeste sammudega liikuv Marconi, kõigele lisaks Tesla leiutisi üsna tuimalt kopeerides.

Tahaks elada südamest

Leena Kivisild, Brightminds OÜ juhataja

Saavutusi ja tõhusust tagant kihutavas maailmas on hea endale meelde tuletada, et me oleme vaid inimesed.

Lahtilaskmine inimeste arvamusest, perfektsionismist, tuimusest ja jõuetusest, puuduse kartusest, võrdlemisest, väsimusest kui staatusesümbolist, ärevusest kui elustiilist, on teemad, mida tunnustatud teadlane ja kirjanik Brené Brown toob lugejani siiras ja kohati humoorikas lugude jutustamise stiilis. Seda raamatut lehitsen aeg-ajalt uuesti, kuid üks mõttetera jäi külge kohe esimesel korral: ole väga valiv, kellega jagad tõeliselt raskeid kogemusi, ja see inimene peab sul olema.

Soovitan vaadata hakatuseks ka Brené Browni üleöö maailmakuulsaks teinud TED kõne “The power of vulnerability” (ted.com), mis räägib häbist ja haavatavusest. Talviseks soojamaareisiks olen valmis varunud ka tema viimased raamatud “Daring Greatly” ja “Rising Strong”.

Peaaegu kohustuslikud teosed

Juko-Mart Kõlar, Muusikamaailm OÜ juhatuse liige / EBSi loova majanduse ainete lektor

Eric Ries’ “The Lean Startup” on üsnagi kohustuslik lugemine kõigile, kes iduettevõtlusega tegelevad.

Põhiline argument: alusta “pliiatsi-paberiga”, leia esimesed inimesed, kes on valmis maksma väärtuse eest, mida pakud, ning hakka nende tagasiside põhjal edasi arendama. Maailm on täis kasutuid asju, mille arendamiseks on nähtud palju vaeva, energiat ning pandud hulk raha põlema.

Teine on Peter Thieli “Zero to One”. See ühendab filigraanselt ettevõtluse ja filosoofia. Juhib tähelepanu asjadele, mis on meie ümber kogu aeg olemas, aga millele me pole osanud ehk piisavalt tähelepanu pöörata.

“Mis on sinu jaoks oluline tõde, millega enamik inimesi ei nõustuks?”. Thiel toob selle küsimuse ettevõtluse konteksti ja küsib: “Mis on see väärtuslik ettevõte, mida veel keegi ei ehita?”. Teisisõnu, mis on see saladus, mis viib maailma 0-st 1-ni, mitte ei korda olemasolevat.

Aju-uuringute tulemused kontorisse

Evelin Rätsep, MTÜ Ettevõtlusküla tegevjuht

Soovitan lugeda dr John Medina raamatut “Aju toimimise reeglid”.

Kergesti haaratavas ja mõtlemapanevas raamatus on palju praktilisi nõuandeid, kuidas lähtuvalt viimastest aju-uuringutest igapäevaelu paremini korraldada. Näiteks vajab inimene õppimiseks ja efektiivseks ajuga töö tegemiseks hapnikku. Rohkem hapnikku jõuab ajju liikudes. Meie aga sunnime jätkuvalt inimesi istuma ning imestame, et tulemusi ei tule.

Me ju teame, et pärastlõunane kontoris istumine ei ole efektiivselt kasutatud aeg ning enamik inimesi ootab kojuminekut. Kui luua töö juurde võimalus teha väike uinak, oleks inimesed veel ka pärastlõunal võimelised produktiivselt töötama. Lisaks kasutame palju PowerPoint esitlusi, enamik neist segavad aga ettekannet. Terve peatükk on raamatus sellest, kuidas koostada slaidesitlust, mis toetaks ettekannet.

Pärast selle raamatu lugemist hakkasin käima trennis, tegema PowerPointi esitlusi, kus on ainult pildid ja sain aru, et kui vähegi võimalik, luban endale väikese lõunauinaku. Samuti sain kinnitust, et rollimäng õppemeetodina, mida kasutame Ettevõtluskülas laste õpetamiseks, on parim viis luua motiveeritud õpikeskkond.

Meie aju tahab liikumist ja väljakutseid ning kui õpi- või töökeskkond seda ei paku, kaob motivatsioon. Niisiis on meil tööandjatena suur vastutus oma töötajatele pidevat arenemisvõimalust pakkuda.

Segamatu pühendumise õpingud

Hardi Meybaum, GrabCADi looja

Soovitaksin Äripäeva lugejatele Cal Newporti raamatut “Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World”.

See on väga lihtsasti kirjutatud raamat, mis annab praktilisi soovitusi, kuidas tänapäeva kiires maailmas produktiivne olla. Ja selle all ei pea autor silmas sotsiaalmeedia postituste jagamist ega e-kirja kirjutamist, vaid keeruliste ülesannete lahendamist, mis nõuavad segamatut pühendumist.

Kokkulepped, mis lihtsustavad elu

Lee Murrand, Hunt reklaamiagentuuri direktor

Kui suudaksime igapäevases elus, ka tööalases, järgida lihtsat viit kokkulepet, siis oleks elu palju lihtsam.

Nimelt, ole oma sõnades laitmatu, ära võta midagi isiklikult, ära tee oletusi, anna endast alati parim ja ole skeptiline, aga õpi kuulama.

Pole mõtet tarbetutel kannatustel, vaid tuleb järgida neid kokkuleppeid, mis toovad meile isikliku vabaduse, õnne ja armastuse. Suurim kingitus iseendale on olla see, kes me tõepoolest oleme.

“Tolteegi tarkuseraamatu” kõrval väärib lugemist ka Michel Houellebecqi mõni aasta tagasi eesti keeles ilmunud “Kaart ja territoorium”. Houellebecqi puhul tundub uskumatu, kui lihtsate vahenditega suudab ta avada inimloomust, ja alati väga üllatava vaatenurga alt. Kunst suudab ikka veel üllatada. Minu üks ammuseid lemmikuid on ka Houellebecqi “Elementaarosakesed”.

Loetu parandas majandustarkvara

Martti Paju, ERPLY partner

Sain ühel konverentsil ettekande eest meeneks Modigi ja Åhlströmi raamatu “This is Lean” (eesti keeles “See on Lean”, mille keskmes lean- ehk kulusäästlik juhtimine). Olin raamatust varem kuulnud, kuid suhtusin sellesse esialgu suure umbusuga.

Bestsellerliku promo tagant ei osanud peale stampide ülekordamise küll midagi oodata. Avastasin aga raamatust vootõhususe lihtsa lahtikirjelduse, mida otsustasin ERPLY tarkvaraprojektides rakendada. Sellest raamatust loetu on mul aidanud protsesse lihtsustada ja parandada.

Hetkel kuum