Sirje Rank • 30. detsember 2016 kell 9:49

Venemaa vastab USA sanktsioonidele

Venemaa välisminister Sergei Lavrov  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa välisminister Sergei Lavrov tegi president Vladimir Putinile ettepaneku 35 USA diplomaadi välja saatmiseks Moskvast ja Peterburist - vastuseks USA otsusele saata riigist välja sama arv Venemaa diplomaate.

„Me ei saa selliseid samme loomulikult vastuseta jätta,“ tsiteeris uudistekanal Interfax Venemaa välisministrit Sergei Lavrovi. „Samaga vastamine on diplomaatias ja rahvusvahelistes suhetes seaduseks.“

USA ametist lahkuv president Barack Obama kehtestas Venemaale küberrünnakute korraldamise eest sanktsioonid, mis muu hulgas näevad ette 35 Venemaa diplomaadi riigist välja saatmise. Obama väidab, et need küberrünnakud ja varastatud info lekitamine mõjutasid USA presidendivalimiste tulemust, seades demokraatide kandidaadi ebasoosingusse. Venemaa eitab süüdistusi.

Uute sanktsioonide raames sulgeb USA ka juurdepääsu kahele Vene riigile kuuluvale hoonekompleksile, millest üks asub New Yorgis ja teine Marylandis ning mida USA valitsuse sõnul kasutatakse luure eesmärgil. Selle peale plaanib Venemaa keelata USA diplomaatidel Moskva lähistel asuva suvila ja pealinnas asuvate laoruumide kasutamise, ütles Lavrov.

Venemaa loodab tormi vastu pidada kuni uue USA presidendi ametisse vannutamiseni, ütles Bloombergile Venemaa välis- ja kaitsepoliitikanõukogu juhatuse esimees Fjodor Lukjanov. Aega sinnamaani on kolm nädalat.

„Venemaa ei käsitle neid kui USA sanktsioone, vaid kui Obama sanktsioone. Kui ta on lahkunud, saame mõlemad otsustada, et me ei kanna kumbki vastutust mingi rumala inimese tegude pärast,“ ütles ta. „Teisalt vastab Venemaa kindlasti sama mõõduga, võib-olla isegi jõulisemalt, sest see on põhimõtte küsimus.“

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Obama üritab Venemaa ja USA suhteid täielikult karile ajada ning õõnestada ametisse asuva presidendi välispoliitilisi plaane.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev, kes oli Venemaa president Obama esimesel ametiajal, avaldas Twitteri vahendusel kahetsust USA valitsuse otsuse üle. „Kurb, et Obama administratsioon, mis alustas koostöö taastamisest, lõpetab Vene-vastases surmaheitluses, puhka rahus,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum