Maksumängud võivad Swedi dividendi mõjutada

Mullu makstud dividendidelt tasus Swedbank Eesti riigile 125 miljonit eurot tulumaksu - võimalikud maksumuudatused võivad tänast dividendipoliitikat tulevikus mõjutada, märkis panga finantsjuht Vaiko Tammeväli   Foto: Andras Kralla
Kaisa Gabral • 24. jaanuar 2017 kell 9:00

Swedbank Eesti finantsjuhi Vaiko Tammevälja sõnul võib valitsuse kavandatav maksumuudatuste pakett mõjutada nende dividendipoliitikat.

Valitsus on arutluse alla võtnud maksumuudatuste paketi, mille üks punkt on äriühingu regulaarse kasumijaotise maksustamine ja kasumi laenuna väljaviimise piiramine (panditulumaks). Valitsuse tööplaanis on eesmärk vähendada ettevõtte tulumaksu (14% senise 20% asemel) juriidilisele isikule regulaarselt makstavatelt dividendidelt ning tõkestada kasumi varjatud (laenuna) väljaviimist Eesti äriühingutest.

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul on probleem see, et välismaiste korporatsioonide tütarettevõtted maksavad emaettevõtetele laenu tagasi rohkem, kui vaja oleks. Selle vältimiseks seataksegi sisse deposiit ülemakstud summale, mida nimetatakse panditulumaksuks.

Swed: meie ei susserda

Swedbanki peakorter asub Rootsis, kuid tütarettevõte Eestis. Siinse finantsjuhi Vaiko Tammevälja sõnul maksavad nemad ausalt makse ja kasumit laenuna Eestist välja ei vii. „Swedbank järgib Eesti seadusi. Eesti maksusüsteem maksustab kasumit mitte selle teenimise hetkel, vaid siis, kui omanik teenitud tulu ettevõttest välja võtab. Selle järgi käitub ka Swedbank,“ rääkis Tammeväli.

Tema sõnul on nemad alati tasunud tulumaksu, kui on kasumist maksnud emaettevõttele omanikutulu ehk dividendi. „Me ei ole kunagi viinud emaettevõttele antud laenu kaudu Eestist kasumit välja, et vältida maksukohustust,“ kinnitas Tammeväli.

„Swedbanki grupil on dividendipoliitika, milles kohaselt jaotame omanikutuluna välja 60% Balti riikide ettevõtetes teenitud kasumist ja tasume sellelt nendes riikides ka tulumaksu,“ lausus Tammeväli. Näiteks mullu makstud dividendidelt tasus Swedbank Eesti riigile 125 miljonit eurot tulumaksu. „Võimalikud maksumuudatused võivad senist dividendipoliitikat tulevikus mõjutada,“ möönis finantsjuht.

„Siinsete pankade tugev kapitaliseeritus on säästnud Eesti majandust suurematest võbelustest. Lisaks kehtivad finantsasutustele regulatsioonid, mis seavad nõudeid kapitalipuhvritele ja likviidsuse juhtimisele – võimalikud maksusüsteemi muudatused peavad kindlasti sellega arvestama,“ rääkis panga finantsjuht. 

Ta lisas, et loomulikult toimub raha liikumine ASi Swedbank ja teiste finantsettevõtete, sealhulgas meie tütarettevõtete ja emapanga vahel. „Pankade likviidsete vahendite ehk lihtsamini öeldes vaba raha parimaks juhtimiseks kasutavad pangad nii Eestis kui ka mujal maailmas nii teiste pankade, emaettevõtete kui ka keskpankade kontosid. Swedbank AS hoiab enamiku oma likviidseid vahendeid Euroopa Keskpangas,“ lisas Tammeväli.

Hetkel kuum