Äripäev • 6. veebruar 2017 kell 7:24

Eesti püstitas turismirekordi

Majutusettevõtetes peatus eelmisel aastal rekordarv sise- ja välisturiste.  Foto: Andres Haabu

Täna avaldatud andmete põhjal püstitas Eesti sise- ja välisturistide ning nende ööbimiste arv mullu uue rekordi.

Rekordtulemuste põhjusena tõi EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso pressiteates välja turismisektori koostöö pakutavate võimaluste, elamuste ja atraktsioonide tutvustamisel. Sel aastal ootab Eesti turismiettevõtteid Euroopa Liidu eesistumise ajal ees uus väljakutse.

„Aasta 2016 oli Eesti turismisektoris läbi aegade parim. Ületasime isegi Euroopa turismi keskmise kasvu, mis on tõesti suurepärane tulemus,“ kommenteeris Mutso EASi pressiteate vahendusel. Kui Eesti turismi kasv oli 7%, siis Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) esialgsetel andmetel kasvas mullu välisreiside arv Euroopasse 2% ning reiside arv Kesk- ja Ida-Euroopasse 4%.

Statistikaameti teatel peatus mullu Eesti majutusettevõtetes 3,3 miljonit turisti – 7% rohkem kui aasta varem.

Uue rekordini jõudis nii sise- kui ka välisturistide arv. Siseturiste oli ligi 1,3 miljonit, välisturistide arv ületas esmakordselt 2 miljoni piiri.

Välisturistide Eestis veedetud ööde arv kasvas 4 miljonini.

Kasvu näitasid kõik peamised välisturud, kõige rohkem aga Soome, Läti ja Saksamaa. Kasvas nii puhkuse- kui tööreiside arv.

Mutso sõnul näitavad Eesti rekordtulemused nii tarbimiseelistuste üldist mentaliteeti kui Eesti turismisektori head tööd. „Paljudes riikides peavad inimesed oluliseks asjade tarbimist piirata, ent elamuste arvelt kokku ei hoita. Eesti turismiettevõtjad, -sihtkohad ja -turundajad on teinud head tööd ja veennud, et häid elamusi tasub tulla otsima just meilt,“ lisas Mutso.

Hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Maarika Liivamägi kiitis valitsuse otsust jätta majutusteenuse käibemaksumäär muutmata. „Loodame, et investeeringud majutusasutustesse praeguses maksukeskkonnas jätkuvad ning hotellide tase püsib kõrge kogu Eestis,“ ütles Liivamägi.

Turismifirmade liidu presidendi Külli Karingu sõnul oli Eesti turismisektori jaoks mullu hea aasta just sellepärast, et kasvasid pea kõik turud - ka kaugemad ning keerulisemad välisturud, kuhu tehtud investeeringud vilja kandsid.

Peamistest sihtturgudest toetas kasvu absoluutnumbrites kõige enam Soome turg, mis jõudis samuti uue rekordini. Soome turiste ööbis mullu Eesti majutusettevõtetes ligi miljon. Soomlaste ööbimised kasvasid arvuliselt kõige rohkem Tallinnas, ent ööbimisi lisandus ka Pärnu linnas ja maakonnas, Harjumaal ja mõnevõrra ka Tartus.

Saksamaa turistide arv pöördus pärast väikest langust 2015. aastal uuesti kasvule ja jõudis koguni uue tipptulemuseni. Oluline on märkida, et võrreldes kõigi teiste välisturistidega reisivad Saksa turistid kõige rohkem mööda Eestit ja külastavad reisi jooksul enim erinevaid paiku, ühendades teekonnal nii loodus-, kultuuri- kui ka aktiivse puhkuse atraktsioone.

Turism Lätist ületas juba kuuendat aastat järjest kõigi eelnevate aastate tulemused. Arvuliselt kasvas kõige rohkem ööbimiste arv Pärnus (42%) ning seejuures on positiivne, et suurem osa lisandunud ööbimistest langes madalhooajale. Häid tulemusi on andnud Eesti spaade tegevus Läti turu suunas. Samuti näitas EASi turismiarenduskeskuse poolt lätlaste seas tehtud küsitlus, et paljud teaduskeskuse AHHAA külastajad olid Eestis esimest korda, mis näitab, et meie atraktsioonid on sedavõrd tugevnenud, et suudavad olla eraldi reisimotivatsiooniks.

Prognoosi tehes tõi Mutso välja esmalt Eesti eesistumise aasta teisel poolel. „See aeg on meie külalislahkuse proovikivi ning hea võimalus ka Tallinnast kaugematele sihtkohtadele olukorras, kus Tallinn võib olla nii mõnelgi juhul üle broneeritud.“

Hetkel kuum