Mait Kraun • 17. veebruar 2017 kell 19:30

Mehhiko: USA tariifidele vastame karmilt

Protestija Mehhiko-USA piiril.  Foto: EPA

Mehhiko majandusminister ütles, et kui USA nende kaupadele imporditariifid kehtestab, on nende vastukäik karm, vahendab CNN Money.

„Mehhiko vaatenurgast oleks tariifide kehtestamine väga suur viga,“ ütles Mehhiko majandusminister Ildenoso Guajardo. „See on samm tagasi, mitte samm edasi.“

Trumpi administratsioon on välja pakkunud idee, et võib-olla peaks Mehhikost tulevatele kaupadele kehtestama 20protsendilise imporditariifi. Selle raha eest tahetakse ehitada Mehhiko ja USA piirile Trumpi lubatud müür.

Guajardo ütles, et Mehhiko oleks sellises olukorras sunnitud samaga vastama. „Kui rääkida tariifidest, siis see ei ole sugugi hea mõte, sest mõlemad majandused saavad sellest kahju,“ nentis majandusminister. „Kui üks riik teeb midagi üksi, siis peab teine pool selle sammu kuidagi kompenseerima.“

Trump tahab muutma hakata ka Põhja-Ameerika Vabakaubanduslepingut (NAFTA). Guajardo on NAFTA üks koostajatest ning esindab Mehhikot ka läbirääkimistel.

Trump on öelnud, et NAFTA viib tööstussektori töökohad USAst Mehhikosse. Guajardo arvates on lepingust kasu saanud kõik osapooled. Uued läbirääkimised algavad eelduste kohaselt selle aasta mais.

Mehhiko senaator Armando Rios Piter ütles pühapäeval CNN-ile, et peagi esitab ta parlamendis seaduseelnõu, mis nõuab, et Mehhiko ostaks maisi edaspidi Argentinast ja Brasiiliast, mitte USAst. 2015. aastal eksportis USA Mehhikosse 2,4 miljardi dollari eest maisi.

Guajardo kinnitas, et Mehhiko ei vaata olukorda pealt. „Ma tahame pidada konstruktiivseid läbirääimisi, aga kui paranemist ei toimu, siis me peame Mehhiko majandust kaitsma,“ ütles ta.

Hetkel kuum